Kliteroplasti

Kliteroplasti (cliteroplasty) normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi operasyonudur.

Klitoris organının normalden iri ve kabarık olması ‘Klitoral Hipertrofi’ veya ‘Kliteromegali’ olarak adlandırılır; klitoral hipertrofi, kliteromegali veya klitoris büyümesi eş anlamlı olarak değerlendirilmektedir.

Kliteroplasti nedir?

Klitoris büyümesi nedeni ile yapılan estetik ameliyattır ve ‘klitoris estetiği’ olarak da bilinir kliteroplasti… Klitorisin normalden büyük olması cinsel ilişkide rahatsızlıklara ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi ameliyatıdır kliteroplasti (cliteroplasty… Bu şekilde amaçlanan klitorisin daha doğal bir görünüm kazanmasıdır.

Kliteroplasti – Klitoral hodoplasti farkı

Klitoris organının büyümesi nedeni ile yapılan estetik bir operasyondur kliteroplasti… Klitoris organının normalden büyük olması sebebiyle yapılan klitoris küçültme ameliyatıdır ve nadiren yapılır.

Klitoral hudoplasti ya da diğer adıyla klitoral hudektomi, klitoris organı üzerindeki cilt dokusunun fazlalığı sebebiyle, buradaki fazlalık cilt dokusunun alınması şeklinde yapılan estetik bir ameliyattır; neredeyse labioplasti operasyonlarının tümünde eş zamanlı olarak gerçekleştirilir. Bu yüzden her iki klitoris düzeltme ameliyatı birbirinden oldukça farklı ameliyatlardır.

Klitoris büyümesi neden olur?

Klitoris büyümesine yol açan en sık sebepler arasında hormonal nedenler bulunmaktadır. Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (adrenal hiperplazi) vücutta tüylenme, yağlanma, akne, sivilce oluşumu ve klitoris büyümesi ile ilgili sorunlara yol açmaktadır. Dışarıdan alınan bazı androjen içerikli hormonal ilaçlar da klitoris büyümesinin nedenleri arasındadır.

Klitoris büyümesinin, gebelik süresince anneden alınan hormonlar sonucunda yeni doğan bebeklerde de görülmesi mümkündür. ‘Adrenogenital sendrom’ da nadir görülen, ancak ciddi şikayetlere yol açan bir durumdur. Sık ve uzun süreli mastürbasyon, klitorisin aşırı uyarılması, sık vajinal enfeksiyonlardaki kaşıntıya bağlı olarak, o bölgenin fazlaca uyarılması klitoris büyümesine yol açabilir.

Klitoris büyümesi sebebiyle yapılan kliteroplasti operasyonları son derece nadirdir.  Klitoral hudoplasti, yani klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alınması ise iç dudak estetiği ile birlikte yaygın olarak yapılmaktadır.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz