Labioplasti Sonrası His Kaybı

Labioplasti, iç dudak estetiği ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır ve genital estetik ameliyatları arasında en sık uygulanır.

Labioplasti operasyonu sonrası his kaybı yaşanır mı?

İç dudak estetiği ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır ve genital estetik ameliyatları arasında en sık uygulananıdır labioplasti… Çoklukla labioplasti ile eş zamanlı olarak ‘Klitorohudoplasti’ operasyonu da uygulanmaktadır; bu ameliyatla, klitorisin üzerindeki doku fazlalığı alınır.

Hudoplasti uygulanacak olsun veya olmasın labioplasti geçirecek hastaların pek çoğunda “Operasyon sonrası his kaybı yaşar mıyım, sinir zedelenmesi olur mu?” kaygısı yaşanmaktadır. Oysaki tecrübeli bir cerrah tarafından uygulanacak iç dudak estetiği ameliyatı sonrasında his kaybının tam aksine, ilişki esnasındaki his ve haz artmaktadır; aşağıda labioplasti operasyonu sonrası his kaybı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

İç dudak sarkması problemi

Labial hipertrofi (iç dudak sarması) kadınlarda psikolojik, kozmetik, hijyenik, seksüel ve fonksiyonel sorunlara neden olabilmektedir; kimi zaman cinsel ilişki sırasında gerilmeye bağlı ağrı, kimi zaman sık vajinal enfeksiyon, bazen de tayt gibi dar kıyafetlerden labiumların belli olması gibi şikayetlere neden olabilirken, çoğu zaman kişide utanma ve özgüven kayıplarına yol açmaktadır.

Kadınlar, genital organının görünümü nedeniyle ilişki kurmaktan kaçınırken diğer yandan, sosyal medya ve internet kullanımının yaygınlaştığı dünyamızda; iç dudaklardaki fazlalıklar, zihinlerde daha da büyütülerek, tüm hayatı etkileyen önemli bir sorun teşkil edebilmektedir.

Tüm bu nedenler, kadınların labioplasti operasyonuna başvurmalarına yol açmaktadır.

Labioplasti sonrası his kaybı endişesi

“İç dudaklarımdaki sarkıklığın bir çözümü var mı?” sorusunu kendisine soran bütün kadınların ilk başvurdukları yer, internetteki arama motorlarıdır; bu durum kimi zaman avantajlı olabilirken, bazen de dezavantajlı hale gelebilmektedir.

Hekimler tarafından kaleme alınmamış site ve bloglar, problemini çözme arayışında olan kadının gerçek olmayan bilgilerle dolmasına yol açmaktadır. Bunlardan diğeri de “labioplasti sonrası kalıcı his kaybı oluşacağı ve cinsel ilişkiden alınacak zevkin azalacağı” düşüncesi olmaktadır; halbuki doğru teknik ile uygulandığında, asla his kaybı olmamaktadır.

Klitorohudoplasti operasyonu deneyim gerektirir!

Labia minoralar (iç dudaklar) erojen yani uyarılabilir dokulardır; ancak klitoris, hazdan ve orgazmdan sorumlu asıl organdır; klitorisin üzerinde 8000’den fazla sinir hücresi bulunur. Labioplasti ameliyatı sırasında çoğu zaman klitorohudoplasti operasyonunun yapılması da gerekir.

Aksi durumda, klitorisin üzerindeki fazla cilt katlantıları adeta minik bir penis görünümüne yol açabilir; hudoplasti ameliayatı, deneyim ve hassasiyet gerektirir, doğru teknikle uygulandığında, kişinin ilişkide alacağı hazzı artırabilecek bu operasyon, gerekli hassasiyetle yapılmazsa ciddi sonuçlar yaşanabilir.

Labioplasti riskleri azaltılabilir! ‘Cerrah Tecrübesi’ çok önemlidir

Unutulmamalıdır ki her operasyon kanama, enfeksiyon gibi belli riskler içerir ameliyatın kendisine özgü bu risklere ‘komplikasyon’ denir; klitoral his kaybı ve ağrılı klitoris ve orgazmın ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi de bu operasyonların risklerindendir.

Her riski önleyebilmek için belli kurallar ve teknikler vardır labioplasti ve klitorohudoplasti ameliyatlarında komplikasyonları engellemek için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Operasyonun bu alanda deneyimli bir cerrah tarafından yapması,
 • Operasyona uygun hassasiyette cerrahi alet (makas, bistüri vs) kullanılması,
 • Dokunun uygun dikiş materyali ile dikilmesi,
 • Operasyonun kişinin dokusuna ve isteklerine en uygun teknikle yapılması.

Şüphesiz ki “cerrahın deneyimi” bu maddeler arasındaki en önemlisidir.

Ameliyat tekniği de önemlidir!

Gerek labioplasti, gerekse klitoroplasti ameliyatı için farklı farklı teknikler vardır; kime hangi tekniğin kullanacağını bilmek risk oranını düşürmek gerekir, bunun yanında dokunun nereden nasıl kesileceği, hangi dikiş materyali ile nasıl dikileceği de çok önemlidir.

Klitorisin üstündeki cilt dokusunun fazla kesilmesi ya da dokular dikilirken klitorisin baş kısmının fazla açıkta kalması, sürekli bir klitoral irritasyona ve bir süre sonra klitoriste ağrı hissedilmesine yol açabilmekte; abioplasti ameliyatı sırasında dokuya saygı gösterilmemesi veya yanlış teknikle ameliyatın gerçekleştirilmesi labiumlarlarda his kaybına neden olabilmekte, bu his kaybı; kimi zaman klitoriste de görülebilmektedir.

Alanında tecrübeli bir cerrahın yapacağı ameliyat ise oldukça güvenlidir; ameliyattan sonra hem labiumların küçülmesi ile yükselen özgüven, hem de klitorisin üzerindeki fazla dokuların alınması sayesinde oluşan his artışı sayesinde, çok daha tatminkar ve haz dolu ilişkiler yaşanabilir.

Buradaki en önemli faktör, labioplasti operasyonu sonrası his kaybı yaşanmaması için kişinin ameliyat olacağı cerrahı doğru seçimidir.

Labioplasti mağdurları

Labioplasti ameliyatı sonrası istedikleri estetik sonucu alamayan, his kaybı yaşayan, skar (nedbe) dokusu gelişen, genital bölgesi asimetrik görünüm kazanan ve bu nedenle ‘Kadınlar Kulübü’, ‘Eksi Sözlük’, ‘Kızlar Soruyor’ gibi forumlarda dertlerini dile getirmek için ‘Labioplasti Mağdurları’ şeklinde forumlar kuran hastaların sayıları da özellikle son yıllarda oldukça artmıştır.

Tıpta kadın doğum ve plastik cerrahi uzmanlık eğitimlerinde yer almaz genetik estetik operasyonları; bu alanda çalışan hekimlerin tamamı, kendi çabaları ile kendilerini geliştirmişlerdir, bu nedenle önemli olan ameliyat öncesi iyi bir araştırma yapmak, en doğru hekime baştan ulaşmaktır.

Labioplasti düzeltme ameliyatları

Labioplasti sonrası, sorun yaşayan hastalarda düzeltme operasyonları uygulanabilmektedir; ‘Revizyon Ameliyatı’ olarak da bilinen düzeltici operasyonlarla en iyi görünüm sağlanmaya çalışılır, farklı merkezlerde genital estetik ameliyatı olduktan sonra sorun yaşayan ve revizyon ameliyatları konusunda destek isteyen hastalarımız, kliniğimizi arayarak bilgi sahibi olabilir.

  Doktora Sor

   İletişim ve Randevu Formu

   Şikayetiniz