Vajinal Gençleştirme, Yenileme

Vajinal rejüvenasyon terimi son yıllarda giderek daha fazla karşımıza çıkmaya başlayan bir terim. “Vajinal yenileme” veya “vajinal gençleştirme” ile aynı anlamda kullanılan rejüvenasyon, aslında vajinanın eski yapısını kazandırabilmek için yapılan tüm uygulamaları içermekte.

Tüm kadınların en büyük dileklerinden biri geçen yıllara direnebilmektir; sağlıklı beslenme, iyi uyku, düzenli spor vb. elbette çok önemlidir fakat yelpazesi giderek genişleyen estetik uygulamalar, bizle geçip giden zamanı geriye çevirme imkânı sunmaktadır.

Yüze yapılan pek çok uygulama, neredeyse rutin işlemler arasına girmiştir ancak, cinsel hayatımız için de aynı özeni gösteriyor muyuz?  Bu yüzden vajina için de kum saatini tersine çevirmenin birçok yolu vardır ve bu yolların hepsinin sonu, vajinal rejüvenasyona çıkar, gençleşen vajinalarla birlikte seks yaşamları da canlanıp çok daha keyifli ve tatmin edici bir hale gelir.

Vajinal Gençleştirme Nedir?

Bu yüzden, “vajinal gençleştirme” ya da “vajinayı yenileme” deyince akla neler gelmeli? Yıllar içinde yapılan vajinal doğumlar, yaş ilerledikçe yıkımı artıp yapımı azalan kolajen, menopozla birlikte birdenbire düşen vajina dostu hormon östrojen vb. bu etkilerle birlikte vajinada ortaya çıkan tek değişim genişleme mi, yoksa işin bir başka boyutu daha var mıdır?

Sadece anatomik olarak daralmayı değil, fonksiyonel olarak duyarlılığı ve alınan hazzı da arttırmayı amaçlayan bu işlemler arasında en sık uygulananlar ise cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti) ve lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR) işlemleridir.

“İdeal Vajina” nasıl olmalı?

ajinal sıkılığın önemi, cinsel ilişki esnasında yadsınamaz; sıkı bir vajinanın penisi daha iyi kavrayarak erkeğin hissinin artmasını sağlamanın yanı sıra, kadının da vajen ön duvarına olan baskıyı da artırarak alınan hazzın çoğalmasına neden olur.  Bunların yanında ruga varlığı, mukozal bütünlük ve elastikiyet ideal vajina için yeterli darlık dışında üç önemli kriterdir.

Vajinal rugalar: Vajina duvarında bulunan akordeona benzeyen mukozal katlantılardır vajinal rugalar, kadında vajinal duyarlılığı artırırken ilişki sırasında vajinanın penisi daha iyi kavramasını da sağlar. Vajinal doğumlar, ilerleyen yaş ve menopoz; vajinada genişlemeye yol açmasının yanında rugalarda da tırtıklı yapının kaybına, düzleşmeye neden olur.

Mukozal bütünlük: Mukozal bütünlük, menopoz sürecinde aniden düşen hormonlarla birlikte bozulur, zaman içinde mukoza incelir (atrofi),vajinanın kendinden nemli hali değişmeye başlar ve vajinal kuruluk oluşabilir.

Elastikiyet: Vajina yapısındaki kolajen ve elastik fibrillerin azalmasıyla, elastikiyet kaybı da yaşanmaktadır zamanla; işte bu değişimlerin tamamı, kadınları vajinal rejüvenasyon arayışına yöneltmektedir.

Vajina nasıl yenilenir, gençleştirilir? Vajinal rejüvenasyon yöntemleri

Vajinal rejüvenasyon (gençleştirme, yenileme) operasyonu için sıklıkla cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti) ve Lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR) olmak üzere iki yöntem kullanılmaktadır.

Vajinal rejüvenasyon yaptırmayı düşünen hastalar

Vajinal rejüvenasyon – yenileme için tarafımıza başvuran hastaların kafasında çoğu zaman bu tekniklerle ilgili pek çok soru işareti bulunur:

 • “Benim için en uygun yöntem hangisi?”
 • “Vajina daraltma ameliyatı kesin çözüm mü?”
 • “Ameliyat olmadan lazerle yeterli daralma sağlanabilir mi?”
 • “Ameliyat çok zor mu? İyileşmem çok uzun sürer mi?”
 • “Tekrar aynı problemi yaşar mıyım?”
 • “Vajinamın daralması tüm problemleri çözecek mi? Haz almamı arttırabilmek için yapılabilecek başka işlemler var mı?”
 • “Lazerin yan etkileri var mı?” işte bu sorulardan sadece birkaç tanesidir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılmakla birlikte anestezi tercihi hastanın özelliklerine göre değişebilmekte, rejyonel (bölgesel) anestezi de istenebilmektedir, vajinoplasti ile ilgili en büyük endişelerden biri de ameliyat sonunda vajinanın beklenenden genişliği veya darlığıdır ve bu noktada en büyük etken cerrahın bu konudaki deneyimidir. Hastanın beklentisi de göz önüne alınarak, mevcut şartlar altında en ideal darlığı oluşturmak; hastanın sorunlarını da kalıcı olarak çözecektir.

Genellikle perineoplasti operasyonu da yapılmaktadır vajina daraltma operasyonları sırasında, bu sayede de doğum esnasında oluşan perine defektleri de onarılabilmektedir. Operasyon sonrası dönem, önerilere uyulduğu takdirde, genellikle rahat bir şekilde geçer, 3 gün ev istirahatinden sonra günlük hayata rahatlıkla dönülür, yalnızca spor, havuz, ata binme aktiviteleri ve cinsel ilişki için 5 hafta beklemek gerekir.

Hastaların hem cinsel hem de sosyal hayatları olumlu yönde etkilenmektedir vajinoplasti operasyonu sonrası; vajinanın daralmasıyla birlikte kadın ve erkekte ilişki esnasında alınan haz ve orgazma ulaşma sıklığı artmakta; giderek daha keyifli hale gelen cinsel hayatla birlikte cinsel istekte de artma görülmektedir. Cinsellikle ilgili sorunları sona eren pek çok çift, ikili ilişkilerindeki problemlerin de zamanla geride kaldığını ifade etmekte, cinsel hayatları yoluna girdikten sonra, birçok konuda çözüme daha kolay bir şekilde ulaşabildiklerini belirtmektedir.

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon (LVR)

Cinsel ilişki sırasında his ve hazda azalma olduğundan şikâyet eden, vajinal genişlik seviyesi hafif veya orta seviyede bulunan, uygulanacak tedavinin özellikle orgazm üzerine de etkili olmasını isteyen hastalar için ise lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR) adeta biçilmiş kaftandır; lazerle vajina daraltma, yenileme, gençleştirmeyle eş anlamlı kullanılmaktadır.

Lazer nedir?

İngilizce, ‘Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation’ kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan bir terim olan LAZER, ‘uyarılmış radyasyonun yoğunlaştırılması ile güçlendirilmiş ışık demeti’ anlamına gelmektedir, lazerin asıl hedefi; uygulandığı dokuda “termal hasar” oluşturarak dokuda kolajen üretimini ve kanlanmayı artırarak “remodelling” yani “yeniden yapılanma” oluşturmasıdır ve bu süreç rejüvenasyon yani gençleşme ile sonlanır.

Vajinal lazer kullanım alanları

Vajinal lazerin kullanım alanlarına bakıldığında çok geniş bir yelpaze karşımıza çıkar, vajina sıkılaştırma ve gençleştirme (rejüvenasyon) tedavileri, sarkma sorunu olmayan hastalarda idrar kaçırma tedavisi (stres üriner inkontinans),cinsel hazzı artırma tedavileri, menopozal genitoüriner sendromun semptomatik tedavisi, vajinal kuruluk tedavisi (özellikle menopoz döneminde östrojen kullanımı yasak/sakıncalı olan hastalarda),tekrarlayan vajinit ve vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi ve genital lichen sclerosus hastalığının semptomatik tedavisi lazerin en çok kullanıldığı “fonksiyonel endikasyonları” olarak görülür; bunların yanında lazer, genital renk açma, labia majora ve perineal sıkılaştırma ve genital siğil tedavisi gibi kozmetik amaçlarla da kullanılabilir.

Vajinal lazer nasıl etki eder?

Kolajen üretimini uyarması ve kanlanmayı artırması vajinal lazerin, cerrahinin yanında bir adım öne çıkmasını sağlayan en önemli etkisidir, böylece vajinal kanalın iç kısmını kaplayan mukozal yapı yenilenir, sıkılaşma etkisi ve yeni üretilen kolajen ile birlikte daralma meydana gelir, vajinanın hem normal zamanda hem de uyarıldığında meydana gelen ıslanması artar, özellikle vajen ön duvarında ve “üreteroklitoral komplekste” oluşan kanlanma artışı ile vajinanın duyarlılığı ve ilişki esnasında alınan haz artar, orgazm hem kolaylaşır hem de şiddeti artar. Bu etkileri art arda okuduğunuzda lazer adeta bir mucize gibi görünür, ayrıca idrar kaçırma problemlerinde de çok başarılı sonuçlar doğurur.

Vajinal lazerle gençleştirme sonrası dönem

Sonuçlarının bu kadar başarılı olmasının yanında uygulanma kolaylığı ve işlem sonrasındaki dönemin son derece konforlu olması nedeniyle de son dönemlerde hastalar tarafından sıklıkla istenen bir yöntem haline gelmiştir, LVR işlemi “non-invaziv” yani girişimsel olmayan bir işlemdir; anestezi gerektirmez ve işlemden hemen sonra hastaların dinlenmeye gerek duymaksızın işlerinin başına dönmesi mümkündür, bu nedenle “öğle arası uygulaması” olarak da geçmektedir…  Ortalama 15 dakika süren bir operasyon olmakla birlikte yeni nesil lazer cihazları ile işlem 3 dakikada bile bitebilir, ameliyat sonrasında 7 günlük ilişki yasağı dışında başka bir kısıtlama da yoktur, hastalar yalnızca ortalama 1 hafta boyunca pembe sulu bir akıntı yaşamaktadır.

Vajina daraltmada lazer mi cerrahi ameliyat mı önerilir?

Vajinal lazer, pek çok alanda başarılı sonuçlara sahip olmakla birlikte söz konusu “vajinal daralma” olduğunda ancak yüzde 30’a kadar bir daralma sağlayabilir, özellikle vajinal doğumlara bağlı ciddi doku hasarı olan ve orta-ileri seviyede vajinal genişlemesi bulunan hastalar için altın standart her zaman için vajinoplasti ameliyatıdır. Bunun yanında vajinoplasti operasyonu tek bir seferde uygulanır ve ömür boyu etkili olurken vajinal lazer işleminin ilk etapta 1.5-2 ay arayla 2 defa tekrarlanması gerekir. İzleyen dönemde ise hastanın talebine göre yılda 1-2 defa daha uygulanabilir

Cerrahi ile lazeri bazı hastalarda birlikte de kullanabilmekteyiz. Vajinoplasti sonrası doku iyileşmesi gerçekleşen hastaya (ortalama 5-6 hafta sonra), idrar kaçırmasına veya cinsel hazzı artırmaya yönelik vajinal lazer uygulaması da yapılabilmekte; hatta hem vajinoplasti hem de vajinal lazer uygulaması genital PRP işlemiyle de birleştirilebilmektedir.

Vajinal rejüvenasyon sonrası dönem

Seçilen yöntem her ne olursa olsun; vajinal rejüvenasyon sonrası, kişinin cinsel hayatında oldukça olumlu değişimler yaşanır bu değişikliklerle birlikte kadın ve erkek eşte duyarlılık artar, haz çoğalır, orgazma ulaşmak kolaylaşır, daha keyifli bir cinsel ilişki ise daha sık cinsel ilişkiye girme isteğini doğurur, çiftin cinsel hayatı hem hareketlenir hem de renklenir; unutmamalıyız ki daha mutlu bir cinsel hayat, daha mutlu bir ilişkinin anahtarıdır.

  Doktora Sor

   İletişim ve Randevu Formu

   Şikayetiniz