Vajina Estetiği

Vajina estetiği, genital bölge ile ilgili yapılan estetik operasyonlardır. Vajina estetiği kozmetik jinekolojinin özel bir alanıdır.

Vajina Estetiği

Genel olarak genital bölge ile ilgili yapılan estetik operasyonları ifade eder vajina estetiği… Bu yüzden vajina estetiği ‘genital bölge estetiği’, ‘cinsel organ estetiği’, ‘genital estetik’ ve ‘vajen estetiği’ aynı anlamdadır…

Kozmetik jinekolojinin özel bir alanıdır vajina estetiği ameliyatları… Ülkemizde ve tüm dünyada daha çok jinekolog doktorlar (Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları) tarafından yapılmaktadır vajina estetiği ile ilgili ameliyat ve uygulamaların çoğu.

‘Vajina estetiği’ ifadesi yanlış yerleşmiştir…

Vajina estetiğİ, genital bölge estetik ameliyatlarını tarif etmek amacıyla toplumumuzda yanlış olarak kullanılmaktadır… Halbuki genital bölge ameliyatlarından en sık olan labioplasti ameliyatlarında, içte kalan “vajina” değil, dış genital alanı yani vulva kozmetik açıdan düzeltilmekte, iç genital sistemin bir parçası olan vajina veya kızlık zarına dokunulmamaktadır. Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) ise bir estetik ameliyattan çok, jinekolojik bir ameliyattır.

İç ve dış genital sistem kızlık zarı (hymen) ile ayrılmıştır kadınlarda yani, aslında bir dış genital estetik ameliyatı olan labioplasti ile yapılan işlem bir vajina estetiği değil doğru ifadesi dış genitalyayı tarif eden “vulva estetiği (vulvoplasti)” olması gerekir.

Vajina estetiği ameliyatlar nelerdir?

 • İç dudak estetiği (Labioplasti, labia minora cerrahisi, labia minora redüksiyonu, labia minora estetiği, labio minoraplasti),
 • Klitoral hudoplasti (Clitoral hoodoplasty- Klitoris üzeri cilt katmanlarının alınması),
 • Vajinoplasti (Vajinanın cerrahi olarak daraltılması, sıkılaştırılması),
 • Perineoplasti (Perine adı verilen vajina ile makad arası bölgenin estetik olarak düzeltilmesi, doğum dikiş izlerinin alınması, düzeltilmesi),
 • G Noktası Büyütülmesi (G spot augmentation),
 • Puboplasti (Alt kasık bölgesi olrak bilinen ‘Pubis’ tümsekçiğinin estetiği),
 • Labio majora büyütülmesi (Labio majora augmantation, Büyük dudaklara yağ dolgusu),
 • Labio majora sıkılaştırma (Büyük dudakların sıkılaştırılması, dolgunluk kazandırılması),
 • Genital bölge renk açma (Koyulaşan genital alanda renk açma ile ilgili uygulamalar),
 • Kızlık zarı dikimi (Himenoplasti- Kızlık zarının geçici veya kalıcı onarımı).

Günümüzde özellikle son yıllarda genital alana uygulanan lazer işlemleri de hız kazanmıştır ayrıca…

Genital Bölgeye Uygulanan Lazer

 • Dış dudakların sıkılaştırılması (Labio majora tightening),
 • Lazerle genital bölge renk açma (Genital alan beyazlatma, labial whitening / bleaching),
 • Lazerle vajina yenileme, gençleştirme, sıkılaştırma (Laser vaginal rejuvenation).

Vajina estetiği ameliyatları jinekologlar mı, plastik cerrahlar tarafından mı yapılmalı?

Vajina estetiği ile ilgili ameliyatların jinekologlar tarafından mı, yoksa plastik cerrahlar tarafında mı yapılması gerektiği hastalar tarafından çok sık sorulardan biridir.

Bu konuda özel çalışan ve genital bölge anatomisini iyi bilen kadın doğum uzmanları yani jinekologlar tarafından yapılmaktadır vajina estetiği ameliyatları çoğunlukla… Son zamanlarda plastik cerrahların da ilgi alanındadır. Önemli olan jinekolog veya plastik cerrah mı cevabı yerine bu konuda “tecrübe sahibi” hekime ulaşmaktır…

Tıbbın çok özel bir alanıdır genital estetik operasyonlar… Kendisine, ‘Kozmetik jinekoloji’ alanında yer bulmuştur; yine de pek çok jinekolog veya plastik cerrahın, hayatları boyunca bu tür özel operasyonları hiç deneyimlememiş olması da söz konusudur.

İyi bir araştırma yapmanızı önerilir vajina estetiği ameliyatını yaptırmadan önce… Ameliyatı yapacak hekimin bilgisi, deneyimi, aldığı ulusal ve uluslararası eğitimler, yayınları, bu ameliyatları kaç yıldır yaptığı ve şimdiye dek kaç hastasını olduğu gibi bilgiler dikkate alınmalıdır; ayrıca ameliyat öncesi hekimle kuracağınızı iletişim ve güveniniz de son derece önem taşımaktadır.

Vajina estetiğini uygulayacak hekimin web sitesini de iyice incelemeniz önerilirken; Web sitesindeki yorumlar, videoları, mutlulukla sonuçlanan geri dönüşler, diğer taraftan objektif olması açısından sosyal medya yorumları, forumlar, dergi ve makalelerde çıkan yazıları da yol göstericidir…

Sonuç olarak, vajina estetiği ameliyatı için başvuracağınız jinekolog hekimin genital bölge anatomisine hakim olması önemli bir avantajdır, fakat bu yeterli değildir; jinekolog hekimin estetik cerrahi ile ilgili kaidelere de hakim olmalıdır. O nedenle genital estetik- vajina estetiği ameliyatını ‘jinekologlar mı yoksa plastik cerrahlar mı yapmalı’ sorusuna cevap aramak yerine doğru hekime ulaşmak gereklidir.

Genital estetik ameliyatı için ne zaman randevu alınmalı?

Kaç gün önceden randevu almamda fayda var diyorsanız, ameliyat için başvurmadan bir hafta önce randevu almanızda faydalıdır; unutmayınız ki, adetli dönemde ameliyat gerçekleştirilmez. Bu nedenle operasyon için randevu aldığınız günde adetli olmayacağınızı önceden hesaplamanız gereklidir, işlemin adetten temizlendikten hemen sonra veya adetinizden hemen önce yapılmasında bir sorun yoktur.

  Doktora Sor

   İletişim ve Randevu Formu

   Şikayetiniz