Genital Organ Sarkması

Genital organlar özellikle vajinal doğumlar sonrasında sarkabilir. Genital organ sarkması durumunda cerrahi olarak asma, organı çıkartma veya cilt altı bağ dokusunu güçlendirme amaçlarıyla değişik ameliyatlar uygulanmaktadır. Bu durum sezaryen ile ameliyat olanlarda çok daha nadirdir. Aslında normal doğum ve sezaryen ameliyatlarının her ikisinin de birbirine göre üstünlükleri ve dezavantajları bulunmaktadır.

Sezaryen ameliyatlarında bebeğin direkt rahim içinden alınması ve normal doğumdaki gibi bebeğin doğum kanalından aşağıya inmesine gerek kalmaması sonucunda, vajinada fazlaca genişleme ve sarkmalar meydana gelmez.

Genital Organ Sarkması

Kadınlarda her normal doğum sonrasında kalıcı vajinal genişleme oluşmaktadır maalesef, kişinin özellikle ailesel (kalıtımsal) olarak bağ dokusu elastikiyeti normalden fazlaysa vajinal genişlemenin ortaya çıkması kaçınılmazdır; hatta bu kişilerde vajina içinden dışarı çıkacak şekilde mesane (idrar torbası), rahim ve rektum (barsağın son kısmı) sarkmaları da tabloya eşlik edebilmektedir.

Bu tür sarkmalar tıbbi terminolojide “genital prolapsus” veya “pelvik organ prolapsus” olarak bilinmektedir. Mesane sarkmaları “sistosel”, rahim sarkmaları “uterin prolapsus”, rektum sarkmaları da “rektosel” isimleri ile anılmaktadır.

Genital bölgenin tümden sarkması “total prolapsus”, kısmi sarkması ise “subtotal prolapsus” olarak bilinmektedir.

Kişilerde idrar kaçırmaları (inkontinens),kasık ağrıları, vajina içinde dolgunluk ve kabızlık (konstipasyon) gibi şikayetler ortaya çıkarmaktadır tüm genital sarkmalarda; kesin tedavi yöntemi de cerrahi ile vajina daraltıcı ameliyat (vaginoplasti) ile birlikte sarkan organın yukarıya asılmasını içeren bir grup işlemlerdir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz