G Noktası Büyütme

İlk defa ABD’de uygulanmaya başlayan G noktası büyütme operasyonu, daha sonra tüm dünyada yankı bulmuştur.

G Noktası Büyütme

Klitoris, kadınlarda orgazm fonksiyonunu sağlayan ana organdır; klitoris hem ilişki anında yani vajinal orgazmda hem de sürtünmede yani klitoral orgazmda, orgazm olmayı sağlayan organdır. Bazı bilim adamları da cinsel ilişki sırasındaki orgazm  olayında G noktasını, sürtünmeyle oluşan orgazmdan da klitorisi sorumlu tutmaktadır.

G noktası büyütme işlemindeki ana amaçlar cinsel ilişki sırasında orgazmı kolaylaştırmak ve cinsel hazzı arttırmaktır.

G noktası nedir?

G spot yani G noktası, vajina ön duvarında üretra yani idrar kanalı bölgesinde ve ‘skene bezleri’ denen salgı bezlerinin yoğunlaştığı çevreye verilen addır. Türkçede kullanıldığı gibi bir nokta değil bir bölge adıdır, bu yüzden İngilizcede “G spot” olarak geçer G noktası büyütme işlemi de “G spot augmentation” olarak adlandırılır.

Skene bezlerinin işlevi nedir?

Erkekteki prostat bezi gibi erektil özelliktedir; kadınlarda vajina ön duvarında dağınık şekilde bulunan skene bezleri, cinsel ilişki sırasında kasılarak salgı üretir, erkekteki prostat bezi gibi üretre yani idrar kanalı bölgesinde bulunur.

G noktası nerededir?

Anatomik bir oluşumdan daha çok fonksiyonel bir bölgenin adı olan ve kadınlarda oldukça duyarlı  olan bu alan bazı kadınlarda G noktası, vajinanın üst duvarında ve giriş bölgesinden yaklaşık 3 cm kadar içeridedir.

1950 yılında ilk defa Grafenberg tarafından kadınlarda vajina ön duvarında bulunan farklı bir alan olarak “International Journal of Sexology” adlı dergide yayımlanmıştır. Grafenberg kadınlardaki pek çok haz bölgesini tanımlarken, bunların arasında vajinanın ön duvarındaki bir bölgeden de söz etmektedir.

Aynı klitoris gibi haz bölgesi olarak kabul edilen bu nokta Grafenberg öldükten sonra kendisini ilk kez tanımlayan bilim adamının baş harfi kullanılarak G Noktası (G spot) olarak adlandırılmıştır. Bir kısım otoriteler tarafından hala  kadınlarda hazzın en yoğun olduğu bölge olarak klitoris  görülmekte ve G noktasının varlığına şüphe ile bakılmaktadır.

Birçok bilim adamı ve seksolog tarafından, G noktası,  kadınlarda klitoristen sonraki en hassas bölge olarak ele alınmaktadır. Hyaluronik asitle büyütme işlemi ilk defa Los Angeles / ABD’de Jinekolog Dr. David Mattlock tarafından  G noktası  uygulanmış, daha sonra da tüm dünyada yaygınlaşmıştır.

G noktası büyütme işlemi nasıl yapılır?

Cinsel haz ve orgazm fonksiyonunu kolaylaştırmak amaçları için G noktası büyütme işlemi özellikle   yapılırken;  G noktası büyütme öncesi iyi bir jinekolojik muayene ve cinsel öykünün alınması gerekir ve bu hasta grubunda oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkabilir.

G noktasının büyütülmesinin ne gibi yararı olabilir?

Kadınlarda cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında zevk alımı, G noktası büyütülmesiyle  artmakta ve buna paralel  orgazm olabilirlik sağlandığından  G noktası büyütme operasyonları , kadınlarda sıklıkla cinsel hazzın artırılması için ve anorgazmi (orgazm olamama) tedavilerinde yapılmaktadır. Bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında orgazm olamama sorunu yaşarken bazıları ise elle mastürbasyon yaparak orgazm olabilmektedir bu durum ‘koital anorgazmi’ (coital anorgasmia) olarak bilinir.

Koital anorgazmi sorunu yaşayan kadınlarda, G noktasının dolgu enjeksiyonu ile büyütülmesi işlemi özellikle uygulanır.

G noktası büyütme işlemi nasıl yapılır?

Hastanın ağrı duymaması amacı ile genellikle lokal anestezi eşliğinde yani o bölgenin enjeksiyonla uyuşturulmasıyla,  G Noktası büyütücü işlemi uygulanabilir,  G noktasının tespitinin ardından  o bölgeye dolgu enjeksiyonu gerçekleştirilir.

G noktasının büyütülmesi için:

  1. Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri,
  2. -Liposuctionla alınanyağ dokusu ile dolgu işlemi gerçekleştirilebilir.

Uygulama cerrahi bir ameliyat değildir ve riskleri yok denecek kadar azdır, ortalama olarak G noktasının büyütülme işlemi 1 dakikadan az sürer.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gereklidir?

G noktası büyütme işlemleri, ameliyat kapsamında olmayan basit  bir işlem olarak görülürken işlem sonrası hastaların dikkat etmesi gereken özel bir şey söz konusu değildir, hastalar hayatlarına normal bir şekilde sürdürebilir.

G noktası büyütüldükten sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?

Aynı gün içerisinde işlem sonrası ilişkiye girilebilir.

Dolgu maddeleri ne kadar süre ile kalıcıdır?

Dolgular, kişinin vajinasında ortalama altı ay kadar kalıcıdır, daha sonra vücuttan emilmektedir. Bu nedenle işlemin tekrar tekrar yapılmasında sakınca yoktur. Yağ dolgusu ile yapıldığında, G noktası büyütme işleminde kalıcılık oranı artar.

G noktası büyütme ve hastalarımızdan gelen bilgiler nelerdir?

Her ne kadar dünyada sık olarak uygulanan yöntemlerden olsa da G noktası büyütme ve dolgu enjeksiyonları, ülkemizde çok az sayıda jinekolog hekimin pratik deneyimindedir.  Yaptığımız G noktası büyütme işlemleri için enjeksiyon uygulamalarından sonra hastalarımızdan aldığımız geri bildirimlere göre; cinsel ilişki dönemlerindeki haz ve orgazm sıklığı belirgin düzeylerde artmıştır.

Son yıllarda G noktasının hyaluronik asit ile büyütme ve hassaslaştırma işlemi yerini genital plateletten zengin plazma enjeksiyonlarına bırakmıştır. Genital Plateletten Zengin Plazma, özellikle klitoris ve G spot bölgesinde hassaslaşma sağlayarak orgazm fonksiyonunu kolaylaştıran O shot (Orgazm aşısı) olarak da bilinmektedir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz