Genital Bölge Dolguları

Özellikle yaşlanma ile büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte, kırışık bir görünüm kazanmaktadır.

Genital Bölge Dolguları

Yaşla birlikte kişilerde tüm cilt dokusunda olduğu gibi, genital bölgelerde de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ve çöküntüler görülmekte, bu nedenle büyük dudaklara dolgu işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu bölgeye dolgu enjeksiyonu, özellikle son yıllarda popüler hale gelmiştir.

Büyük dudaklara dolgu enjeksiyonu

İç dudakların dışında, üzeri tüylerle kaplı dış dudaklar, genital bölgede bulunmaktadır, dış dudaklara ‘büyük dudaklar’ latince ismi ile ‘labia majora’ ya da ‘labia externa’ olarak adlandırılır. Tekil olarak ifade etmek gerekirse ‘labium majus’ (dış dudak) denir.  Bu yüzden büyük dudak dolgusu ‘labium majus enjeksiyonu’ veya ‘labia majora dolgusu’ gibi adlarla ifade edilirken, diğer ismi de “labia majora ogmentasyonu” dur.

Büyük dudaklar neden sarkar?

Yaşlanmayla birlikte en çok kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmamasının da etkisiyle büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini yitirmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüme bürünmektedir. Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonuna bağlı kronik kaşıntılar, hızlı kilo alıp vermeler, kronik irritasyon (tahriş), yaşlanma ve menopoz büyük dudaklarda sarkmaya yol açabilir; genital alana yapılan dolgu enjeksiyonları ile bu tür sarkmaların giderilebilmektedir.

Genital bölge dolgusu nasıl yapılır?

Dış genital alan, genital bölge dolgusu ile daha parlak, düzgün ve gergin hale getirilir.

Büyük dudak dolgusu iki şekilde yapılmaktadır.

1) Genital bölgeye hyaluronik asid enjeksiyonu: Her iki dudak içine yapılan hyaluronik asid enjeksiyonuyla büyük dudaklar, daha dolgun hale getirilir. Klinik ortamda lokal anestezi eşliğinde yapılan basit bir uygulamadır Hyaluronik asid (HA) dolgusu. Kalıcılık süresi genelde 6 ay ile 1 yıl arasındadır

2) Genital bölgeye yağ enjeksiyonları: Bu yöntemle karın, bacakların iç kısmı veya kalçadan ‘liposuction’ ile alınan yağ dokusu; incelen genital alanlara ‘lypofilling’ kanülü ile enjekte edilerek çökük görünen genital bölgeler daha dolgun duruma getirilmektedir.  Genital alana yağ enjeksiyonları, 6 ay içinde %50 oranında erir, bu nedenle ilk başta hacim olarak fazla verilmesi önerilir, sonrasında kalan yağ dokusu, yıllarca devam eder.

Lazerle genital bölge sıkılaştırma

Dolgu işlemsiz dış genitalyaya yapılan lazer uygulaması ile bazı durumlarda gerginleştirme de yapılabilmekte, lazerle dış genitalyadaki kolajen bağ dokusu artışına paralel olarak büyük dudaklar sıkılaşmakta; parlak ve canlı bir görünüm kazandırılmaktadır.

Büyük dudaklara lazerle dolgun ve canlı görünüm kazandırılması ‘Vulva tightening’ olarak da bilinmektedir. Gerekirse aynı seansta lazerle genital bölge renk açma işlemi de uygulanabilir (Vulva bleaching), buradaki ‘vulva’ sözcüğü dış genital alanın tanımıdır.

Genital bölgeye , dolgu enjeksiyonu ve psikolojik kazanımlar

Dış genital bölgedeki büyük dudaklara gerçekleştirilen dolgu enjeksiyonları ve sıkılaştırma işlemleriyle; büyük dudakların daha parlak, daha genç, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırılması sağlanmakta böylece psikolojik rahatlama oluşmakta, genital bölge dolgusu ve iç dudak estetiği (labioplasti) birlikte yapıldığında ise hastalar tarafından çok istenen ‘barbie’ görünümü elde edilebilmektedir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz