Vajinoplasti Ameliyatı Nedenleri

Kliniklerimize başvuran pek çok hastamızın genel sorularından birisi de vajina genişlemesinin kendilerinde neden olduğudur. Vajina belli nedenlere bağlı olarak genişler ve bu nedenlerle vajinoplasti ameliyatına gerek kalmaktadır. Vajinanın genişlemesi kadın ve erkek eşte cinsel hazzı olumsuz etkiler.

Vajina Neden Genişler?

Forseps veya vakum ile yapılan zorlu doğumlarda vajinal genişleme oldukça fazladır, en sık nedenler arasında da yapılan normal doğumlar, cinsel ilişki sıklığı, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler, menopoz ve ilerleyen yaş faktörü gelmektedir.

Öte yandan evde yapılan kontrolsüz doğumlar veya doğum sonrası enfeksiyon gibi sorunlara bağlı olarak doğum dikişlerinin açılması da genişleme nedenlerindendir bunun yanında kişinin genetik olarak bağ dokusunun normalden zayıflığı ve zamanında pelvik taban egzersizlerinin yapılmamış olması da problemin ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca sigara içilmesi, menopoz dönemindeki estrojen eksikliği, kötü beslenme de bağ dokusu hasarını artırarak vajinal genişlemelere yol açabilmektedir.

Sezaryen yapan kadınların da vajinaları genişler mi?

Sezaryenle doğum yapan kadınların vajinalarında da genişleme olabilmektedir, çünkü gebelik süreci de pelvik kasları güçsüzleştirerek genişlemeye yol açabilir bu sebeple de vajinoplasti gerekebilir… Bazen de vajina doğuştan, geniş ve yumuşak bir yapıdadır (‘Wide and smooth vagina’) vajina estetiği yapılması gerekebilir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz