İç Dudak Estetiği: Hijyenik Yararlar

İç dudak estetiği ameliyatları hijyenik ve sağlık açısından da yararlar sağlamaktadır. Özellikle Sık vajinal enfeksiyonları önler.

İç Dudak Estetiği: Hijyenik Yararlar

Kadınlarda iç dudak sarkması, kırışıklığı, genital bölge dudaklarının uzaması  psikolojik, işlevsel ve hijyenik açılardan değişik sorunlara yol açabilir; iç dudak estetiği ameliyatları, hijyenik ve sağlık açısından da yararlıdır.

İç dudak estetiği ameliyatlarının hijyenik yararları nelerdir?

Sık vajinal enfeksiyonları önler.

Katlantılı, sarkık ve geniş duran iç dudaklar arasında mikroorganizmaların üremesi açısından oldukça elverişli bir ortamdır; bu alanın terlemesi, pantolona sürtünerek tahriş olması, vajina içinden gelen akıntıların bu bölgede birikmesi gibi nedenlerle genital enfeksiyonlar sıklıkla görülmektedir.

Genital bölgede terleme ve kokuyu giderir.

Kadınların dudak kısmında aşırı sarkma nedeniyle sık vajinal enfeksiyonları geçirdiğine tanıklık etmekteyiz; bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları (candida vulvit) özellikle yaz döneminde artarak bu alanda kötü kokular yaratabilir. Seksüel ilişki sırasında partner tarafından fark edilen bu durum, cinselliği itici yapabilir, her ne kadar intim jel ve köpüklerle genital alan temizliği sağlanmaya çalışılsa da yeterli değildir.

Sık idrar yolu enfeksiyonları ve sistit sorununu azaltır.

Sistit ve diğer idrar yolu enfeksiyonları, genelde genital bölgede üreyen mikroorganizmalara, başka bir ifade ile bakteri kolonizasyonuna bağlıdır; ayrıca işeme sırasında idrar akış hızının azalmasıyla da yaşanabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının en sık belirtileri; kasık ağrısı, bulantı, idrar yaparken zorlanma ve acı hissetmedir.

Sık vajinal akıntılar, mantar enfeksiyonları önler.

Kırışık ve sarkan dudaklar arasında biriken mikroorganizmalar, yukarı çıkarak vajina içine de yayılabilir; bu şekilde kişilerde sık vajinal akıntılar görülür.  ‘Vajinit’ olarak tabir edilen vajinal enfeksiyonlar, bu vajinal akıntıların nedenidir; buna bağlı olarak idrarda yanma, genital bölgede akıntı, kaşıntı ve koku gibi şikayetler ortaya çıkar. İç dudak estetiği ameliyatı sonrası, pek çok hastadaki enfeksiyonların azaldığı görülür.

İç dudak estetiği ameliyatları, deneyimli cerrahlarca yapıldığında kadınlar için hijyenik ve sağlık açılarından yararlıdır.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz