Klitoris Estetiği

Kadınlarda yapılan en sık ameliyatlardan labioplasti ile birlikte klitoris estetiği de uygulanabilmektedir.

Klitoris Estetiği (Klitoral Hudoplasti)

Kadınlarda cinsel haz ve orgazmı sağlayan organdır klitoris… Klitoris üzerindeki hafif tümsekçik ‘klitoral hud’ (clitoral hood) olarak adlandırılır. Klitoral hudoplasti; klitoris üzeri fazlalık cilt dokusunun alınarak kırışıklıkların düzeltilmesi ve bu alanın estetik anlamda daha iyi görünüme kavuşturulmasıdır.

Bu ameliyat ile klitoris üzeri tümsek küçültülür; klitoral hudoplasti, ‘klitoral hudektomi’ olarak da bilinir, genelde labioplasti ile eş zamanlı yapılır. Bazı kadınlarda klitorisin aşağıya doğru sarkık olması da söz konusudur, klitoral hudoplasti ile ‘Kliteropeksi’ adı verilen hafif dikleştirme (asma) işlemi de uygulanabilir.

Klitoris anatomisi… Kadınlarda “mons pubis” denen kıllarla örtülü tümsekciğin aşağı kısmında yer alan anatomik yapı kitoris (clitoris) olarak adlandırılır. Cilt ve cilt altı yağ dokusunun altında yer alan “Y harfi” şeklinde bir erektil organdır klitoris. Öte taraftan klitoris bir kadında cinsel hazzın en yoğun olduğu bölge olup temel işlevi orgazmı sağlamaktır; klitorisin erkekteki karşılığı ise penistir.

Klitorisin dıştan görünen bölümü, iç dudakların üstte birleştiği yerden nohut şeklinde dışarı bakan baş kısmı olup “glans clitoris” olarak tanımlanır; glans klitoris, erkekteki penisin sünnetsiz uç kısmına denk gelir.

Terminoloji… Klitorisin normalden iri ve kabarık olmasına “Klitoral Hipertrofi” veya “Kliteromegali” denmektedir.

Cliteroplasty yani kliteroplasti ise normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesidir. Amaçlanan bu şekilde klitorisin daha doğal bir görünüm kazanmasıdır.

Bazen klitoris normal büyüklükte olmasına rağmen üzerindeki cilt altı dokusunun fazlalığından daha belirgindir bazen de klitoris üzerindeki deri dokusunda kırışıklıklar ve sarkmalar görülebilir.

Klitoris nerededir?

Kadınlarda “mons pubis” olarak adlandırılan kıllarla örtülü tümsekciğin aşağı kısmında yer alan anatomik yapıya ‘kitoris’ (clitoris) denmektedir; cilt ve cilt altı yağ dokusunun altında yer alan “Y harfi” şeklinde bir erojen organdır klitoris… Erektil yapısı nedeniyle cinsel ilişki sırasında içi kanla dolarak şişer ve belirginleşir.

Temel işlevi orgazmın sağlanmasıdır, klitoris bir kadında cinsel hazzın en yoğun olduğu bölgedir, erkekteki eşdeğer karşılığı penistir… Dıştan görünen bölümü ise iç dudakların üstte birleştiği yerden nohut şeklinde dışarı bakan baş kısmı olup “glans clitoris” (klitoris başı) olarak tanımlanmaktadır klitorisin.

Erkekteki penisin sünnetsiz olan uç kısmına denk gelmektedir glan klitoris.

Klitoral hudoplasti nasıl yapılır?

Klitoris üzerindeki ciltte kırışıklıklar veya klitoral tümseğin daha kalın olması gibi sıkıntılar görülebilir bazı kişilerde… Yine estetik ameliyatla bu şekilde normalden daha belirgin şekilde duran cilt-cilt altı yapısı inceltilebilir, oluşan klitoral kırışıklıklar açılabilir…

Üzeri cilt düzensizliklerinin estetiği özellikli bir ameliyattır klitoral hudoplasti, yani klitoris… Bu nedenle deneyim sahibi cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Klitoris üzerindeki cilt dokusuna ait problemlerin ameliyatla düzeltilmesi işlemi, kendi başına yapılabileceği gibi, genellikle bir labioplasti ameliyatı sırasında uygulanmaktadır.

Ameliyatlarda iç dudak estetiği amacı ile kliniğimize başvuran birçok hastamıza, klitoral cildin düzeltilmesi işlemini de önermekteyiz; çünkü labioplasti (iç dudak estetiği) gereken hastaların birçoğunda zaten böyle bir sorun da söz konusudur. Ayrıca iç dudaklarında asimetri olan kadınların klitoris üzeri tümsekçik kısmında da asimetri vardır. Öte yandan labioplasti operasyonlarında sarkık iç dudak kısımları alındıktan sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de düzeltilmesi estetik açıdan daha iyi bir görünüm kazanmaktadır.

Labioplasti ile birlikte klitoral hudoplasti

Labioplasti sayıları her gün artan jinekolog hekim tarafından uygulama alanına girmiştir son yıllarda… Fakat klitoris üzerine yapılan ameliyatlar özel cerrahi operasyonlar grubundadır ve mutlaka deneyimli bir jinekolog tarafından uygulanmalıdır; aksi takdirde istenmeyen sorunlar yaşanabilir, labioplasti ile kombine edilen klitoral hudoplasti ameliyatı en iyi estetik sonuçlar sağlanmaktadır.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz