Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatları (vajinoplasti) düşünen hastaların akıllarında pek çok soru işaretleri olabilir. Bu sorular sizlerden en sık gelenlerden bir derleme şeklinde aşağıda hazırlanmıştır.

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Bize başvuran birçok hastamızın genel sorularından birisi de vajina genişlemesinin kendilerinde neden olduğu şeklindedir, en sık sebepler arasında yapılan normal doğumlar, cinsel ilişki sıklığı, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler ve ilerleyen yaş faktörüdür. Bunun yanında kişinin genetik olarak bağ dokusunun normalden zayıf olması ve zamanında pelvik taban egzersizlerinin yapılmamış olması da sorunun ortaya çıkışının nedenlerindendir.

Vajina daraltma ameliyatım gerekli mi? Nereden anlayacağım?

Cinsel ilişki sırasındaki his kaybı, sizin veya eşiniz tarafından dile getirilen veya ima edilen sözcükler, davranışlar önemli ipuçlarını oluşturmaktadır, diğer yandan bir kişinin vajina estetik ameliyatına ihtiyacı olup olmadığı bir dakika kadar süren basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda belirlenebilir.

Muayene edildikten hemen sonra dileyen hastalarımız aynı gün içinde bu operasyondan faydalanabilmektedir; bunun için muayene randevusu alırken bu tür operasyonu muayeneden hemen sonra yaptırabileceklerini sekreterliğimize bildirmelidir.

Vajinoplasti normal doğuma engel midir?

Hayır…  Vajinoplasti ameliyatları kişinin daha sonra normal doğum yapmasına engel bir durum değildir, daha önceden cerrahi yolla veya lazerle vajinal daraltma yaptıran kadınlar, rahatlıkla normal yolla doğum yapabilir.

Fakat daha sonra yapılan normal doğum sonucunda vajina yeniden genişleyecektir; bu yüzden vajinoplasti yapılmış hastalara ileride doğum şekli olarak daha sıklıkla sezaryen ameliyatları ya da tüm doğumlarını tamamladıktan sonra bu tür operasyonu tercih etmeleri önerilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı olmuş bir kadında vajina tekrar genişleyebilir mi?

Normal doğum yapmadıkça vajinada yeniden genişleme olmaz, yaşa bağlı vajina genişlemesi de yok denecek kadar azdır.

Vajinoplasti ameliyatı doğum yapmamış kişiler için uygun mudur?

Evet… Vajinoplasti ameliyatları, daha sonra normal doğumu düşünecek kişilerde doğuma engel değildir, vajina daraltma operasyonları gebe kalma, gebelik süreci ve doğum yapma açısından herhangi bir sorun yaratmaz.

Adet dönemlerinde vajina daraltma yapılabilir mi?

Tıbbi açıdan bir engel yoktur ancak hijyenik koşullardan ötürü ve kişinin kendisini rahat hissetmesi amacıyla, adetsiz bir dönemde ameliyatın yapılması tavsiye edilir. Eğer randevu tarihinizde adetli olma şüpheniz varsa, bu durumu bize önceden bildirdiğiniz takdirde adetiniz ilaçla ileriye ertelenebilecektir.

Vajina daraltıcı ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?

Hayır… Ameliyat esnasında ve sonrasında yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde hastalarımız hiçbir ağrı çekmez, işlemden bir gün sonra başlayan ve birkaç gün süren hafif sızlamalar da kullanılan ağrı kesiciler ile rahat bir şekilde tolere edilebilir; ilk günlerde makat çevresine yayılan baskı şeklindeki ağrılar da normal görülmelidir. Operasyondan sadece birkaç gün sonra hastalarımız sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına devam edebilmektedir, basit ağrı kesici ilaçlar yeterlidir.

Ameliyattan sonra kanamam olacak mı?

Operasyondan sonra birkaç gün sızıntı şeklindeki devam eden normal kanamalar olabilir ancak bunlar sizi asla rahatsız etmez… Ameliyat sonrası uygulamanızı önerdiğimiz buz kompresyonu ile kanama, sızlama ve ödeminiz (şişlikler) en hafif düzeyde kalacaktır.

Vajinoplasti operasyonundan kaç gün sonra işe gidebilirim?

Genelde bu durum yapılan operasyonun genişliği ve işlerinizin yoğunluğu ile bağlantılıdır ve genelde hastalarımız iki veya üç gün sonra işlerinin başına dönebilir.

Kaç gün sonra duş alabilirim?

Ameliyattan üç gün sonra ılık suyla duş almanızda bir sakınca yoktur ancak ilk duşun ayakta (küvete oturmadan) ve kısa süreli olması gerekir.

Vajina daraltma işleminden sonra neler yapmam gerekir?

Vajina daraltma operasyonundan sonra tavsiye ettiğimiz şekilde pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız, size önceden reçete ettiğimiz ağrı kesici ve antibiotik ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız, kişisel hijyen ve tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekir.

Operasyondan sonra birkaç hafta süreyle kabız kalmamanızı tavsiye etmekteyiz, bunun için size önerdiğimiz lifli besinleri tercih etmeniz, yine özellikle vitamin, protein ve mineral içeriği yüksek gıdalar ile beslenmeniz yara iyileşmesini çabuklaştırır.

Ameliyat sonrası size önerdiğimiz buz kalıbı ile kompresyon işlemi yara iyileşme sürecini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıklarınızı azaltacaktır. Yine, işlemden sonra bir ay süreyle deniz veya havuza girmeniz önerilmez. Cinsel ilişkinin de bir buçuk ay süreyle ertelenmesi gerekmektedir.

Operasyondan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında da “lubrikan” adı verilen vajinal kayganlaştırıcıları kullanmanız da faydalıdır, ilk cinsel ilişkide hafif acı, hatta kanama dahi olabilir, beklenenden çok fazla kanama olması halinde doktorunuzla görüşmeniz gerekir, yapmanız konusunda size önerdiğimiz “pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri)”ni uygulamanız da uzun vadede sizin için oldukça faydalıdır.

Şehir dışından geleceğim, muayene olduktan hemen sonra vajina daraltma ameliyatı olabilir miyim?

Şehir dışından gelecek olan hastalarımızın muayene olduktan hemen sonra ameliyat olmasında bir sakınca yoktur, bunun için gelmeden önce bizi aramalısınız.

Şehir dışından geleceğim, ameliyattan sonra ne zaman tekrar yola çıkabilirim?

İşleminizi tarafımıza geldiğiniz gün, basit bir jinekolojik değerlendirme ve bilgilendirmenin hemen ardından uygulayabilmekteyiz, operasyonlarda sabah saatleri daha sık olarak önerilmektedir ve ameliyat sonrası bir saat kadar gözlem süresi sonrasında yola çıkmanızda sorun yoktur tercihen dileyen hastalarımız, operasyon sonrası bir günlük konaklamalarının ardından evlerine de dönebilir.

Ameliyat öncesi yaptırmam gereken bir test var mı?

Eğer süreğen bir hastalığınız yoksa, sizden ameliyat öncesi herhangi bir test yaptırmanız istenmez eğer herhangi bir hastalığınız varsa bunu gelmeden önce tarafımıza belirtmelisiniz böyle bir durumda birtakım testler istenebilir…

Ameliyata gelirken neler yapmam gereklidir?

Vajina daraltma operasyonundan bir gün önce genital bölge tıraşınızı iyi bir şekilde yapmalısınız, ameliyatınız bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) ile yapılacaksa tok, sedasyon (hafif uyku) veya genel anesteziyle gerçekleştirilecekse en az 6 saatlik aç karınla gelmelisiniz, bunun yanında yine gelmeden önce ılık suyla duş almış olmanız sizi psikolojik yönden rahatlatır.

Size gelmeden önce telefonla birtakım ilaçları almanız iletildiyse, bu ilaçları gelirken yanınızda getirmeyi unutmayınız, gelirken de üstünüze rahat bir etek, pantolon veya eşofman giyiniz.

Ameliyat kaç dakika sürmektedir?

Vajina daraltma operasyonları ortalama olarak 45 dakika, perine düzeltmesi (perineoplasti) ile bu süre 1 saat sürebilir.

Dışarıda kaç dikişim görünecek?

Operasyon esnasında vajinal doku kat kat dikilir, içeride kalan dikişler zaten görülmez, dışarıda ise yalnızca 4-5 adet küçük estetik dikiş görülür ve bu dikişler de birkaç hafta içinde kendiliğinden erir.

“Levator dikişi” (Levator stürü) nedir?

Vajina iç kısmında derinde bulunan levator kasına atılan dikişler ile kaslar birbirine yaklaştırılarak daha sağlam bir yapı kazandırılır bazı durumlarda…

Levator dikişi, “rektosel (barsağın son kısmının dışarı sarkması)” durumlarında özellikle önerilmektedir, rektosel problemi olmayanlarda levator dikişine gerek yoktur; çünkü bu kez de cinsel ilişkide zorlanma ve ağrı sorunu görülebilir.

Ameliyat sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi?

Hayır… Kullanılan estetik dikişler, yaklaşık 3 hafta içinde erir ya da kendiliğinden atılır, bu yüzden dikişlerinizin alınmasına gerek yoktur.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dikiş izi kalır mı?

Hayır… Operasyondan sonra asla dikiş izi kalmaz bu alanın kanlanımı çok iyi olduğundan yara iyileşimi de son derece hızlıdır bu yüzden işlemin birkaç hafta sonrasından itibaren bu tür bir operasyonu geçirdiğinizin başka bir kişi tarafından anlaşılması asla söz konusu değildir.

Vajina daraltma ile aynı anda kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Aynı seansta hem kızlık zarı onarımı (himenoplasti) ve vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) yapılabilir.

Vajinal daraltma operasyonu ile eş zamanlı olarak labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatı da yapılabilir mi?

Evet… Tarafımızca aynı seansta vajinoplasti (vajinal daraltma) ameliyatı ile birlikte labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonunu da yapılabilmekte hatta yine eş zamanlı olarak klitoris üzerindeki katlantı ve kırışıklıklar da düzeltilebilmektedir (Klitoral hudoplasti). Böylece hem içten hem de dıştan güzel bir görünüm elde edilebilmektedir.

Vajina daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak doğum dikiş izleri de düzeltilebilir mi?

Evet… Vajina daraltma operasyonlarıyla eş zamanlı olarak doğuma bağlı kötü yara iyileşmesine bağlı izler (epizyo skarları) çıkarılarak estetik olarak düzeltilebilirken bazen de doğum yapmamış kadınlarda dahi vajina ile makat arasında cilt katlantılarına bağlı doku fazlalıkları da olabilir; bu durumda ‘Perine estetiği’ adı verilen estetik operasyonla, en ideal görünümü elde edilir.

Bu ameliyatı oldum, ancak hiçbir şey değişmedi. Vajina daraltma ameliyatı yeniden yapılabilir mi?

Evet… Bir kişiye birden çok sayıda vajina daraltma ameliyatı yapılabilir ancak unutulmamalıdır ki, vajina estetiği operasyonları bu konuda deneyim sahibi jinekologlar tarafından yapılmalıdır; aksi takdirde istenmeyen birtakım sorunlar çıkabilir.

Hayatınızda bir kez olacağınız bu işlem için doğru merkezi bulmanız gerekir çünkü son yıllarda maalesef memnun kalmadığını ifade eden pek çok hasta yeniden düzeltme ameliyatları (revizyon operasyonları) için pek çok kliniğe başvurmaktadır; bu yüzden baştan doğru merkez seçilmelidir.

Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmamda fayda var?

Yakın bir tarihte evleniyorsanız, evlenmeden en az 1.5-2 ay öncesinden bize başvurmanızı tavsiye ederiz, böylece iyileşme süreciniz evlilik dönemine kadar tamamlanacaktır.

Ameliyat sonrasında kontrole gelmem gerekecek mi?

Şehir dışında yaşıyorsanız eğer, vajinal daraltma veya estetik operasyonlarından sonra özel olarak kontrole gelmeniz şart değildir, ama tabi ki sormak istediğiniz bir şey olursa, gelmeden önce randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.

Vajina daraltma ameliyatının ücreti nasıldır?

Vajina daraltma operasyonlarının ücretleri yapılacak işlemin genişliğine, anestezi yöntemine ve yapılacak diğer ek cerrahi uygulamalara bağlı olarak değişkenlik gösterir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz