Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti operasyonu ile kastedilen iç dudakların kısaltılması- küçültülmesi ve estetik olarak dikilmesidir.

Labioplasti ameliyatı nedir?

Kadın dış genital organlarından biri olan iç dudakların (labia minora) kısaltılması-küçültülmesi ve estetik olarak küçültülmesi ameliyatıdır labioplasti… ‘Labia minoraplasti’, ‘Küçük dudak estetiği’ veya ‘İç dudak estetiği’ adlarıyla da bilinmektedir; bunda amaç, ayakta durur ve bacaklar kapalı konumda, iç dudakların dışarıya sarkmasını engellemektir. Psikolojik, işlevsel, seksüel ve hijyenik açılardan yararlıdır labioplasti.

Labioplasti nasıl yapılır?

Genel anestezi altında (uyutarak) veya lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde uygulanabilmektedir labioplasti ameliyatı… Bu konuda pek çok değişik ameliyat tekniği bulunmaktadır; kullanılacak yöntemi, hastanın iç dudaklarının yapısı ve ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesi belirler, bazı hastalar iç dudakların neredeyse tamamına yakınının alınmasını isterken, bazıları uç kısımlardan hafif bir düzeltmeyi isteyebilir.

Labioplasti ameliyatı kimlere yapılır?

İç dudaklarında sarkma, kırışma, genişlemesi olan kadınlar en sık tercih sebebidir labioplasti. Estetik görünümden memnun olmama, sıkı pantolon, tayt giyerken rahatsız olma, sık vajinal enfeksiyon yaşama, hijyenik sorunlar yaşama nedenler arasında görülür bunun yanında, bir dudağın diğerinden farklı yapıda olması (labial asimetri) de… İç dudakların büyüklüğü (labial hipertrofi) ya da asimetrik yapısı, genelde ergenlik döneminden itibaren kendisini gösterir ve yapısaldır.

Labioplasti teknikleri nelerdir?

En sık uygulanan teknikler parsiyel rezeksiyon (uç kısımların kesilerek alınması),kama rezeksiyon (V plasti),delaminasyon yani iç ve dış epitel dokularının soyulmasıdır; operasyon tekniği, kişinin dokusu ve talepleri yönündedir labioplastide.

Labioplasti en önemli nokta nedir?

En önemli nokta, eş zamanlı olarak klitoris üzeri katlantılarının da alınması, yani ‘Klitoral hudoplasti’dir labioplasti ameliyatlarında; klitoris üzeri katlantılar alınmaksızın yalnızca iç dudakların kısaltılması ortada bir ‘mikropenis’ görünümü oluşturur, bu pek çok hasta için oldukça rahatsızlık vericidir, bölgenin anatomisi nedeni ile oldukça bilgi ve tecrübe gerektiren bir ameliyattır klitoral hudoplasti… Bu operasyon yapılmaksızın, yalnızca iç dudakların kesilerek kısaltılması pek çok hasta için yeterli gelmeyeceği gibi, eskisinden daha kötü bir görünüme de yol açabilir

Labioplasti ameliyatı bekarlara uygulanabilir mi?

Evet… Bakire bayanlara da uygulanabilir ve kesin olarak kızlık zarına hiçbir  zarar vermez labioplasti operasyonu; çünkü kızlık zarı, dudak kısımlarından yaklaşık 3-4 cm kadar içeride olup ameliyat bölgesi ile hiçbir ilgisi yoktur.

Muayenehanede yapılabilir mi?

Evet… Muayenehane ortamında yapılmasının uygun hasta grubunda bir sakıncası söz konusu değildir.

Barbie vajina estetiği nedir?

Klitoris üzeri cilt katlantılarının alınması (Klitoral hudoplasti) şeklinde yapılan tekniğin adıdır labioplastide iç dudakların oldukça fazla kısaltılması, ilk kez ABD’de hastalar tarafından sıkça dillendirilen genital bölgenin bu formu ülkemizde de ilgi görmektedir. Labioplastiden hemen sonra, aynı seansta büyük dudak yağ dolgusu da yapılarak, ortada düz çizgi (Venüs yarığı) görünümü elde edilebilir. Ülkemize ilk defa Dr. Süleyman Eserdağ tarafından tanıtılmıştır barbie vajina konsepti.

Labioplasti ameliyatı doğum yapmamış kişilerde uygun mudur?

Evet… Labioplasti ameliyatı, daha sonra normal doğumu düşüneceklerde; ilerde gebe kalmaya, gebelik sürecine ve normal doğuma engel bir durum yaratmaz.

Labioplasti ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Hayır…  Genelde hastalarımızda lokal anestezi yöntemi tercih edilmektedir; bu işlem sırasında ve sonrasında yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde hastaların ağrı çekmesi söz konusu değilidir.

Dileyen, özellikle aşırı derecede korkuları olan hastalarda ‘sedasyon anestezisi’ yani koldan yapılan iğneler ile hafif bir uyku durumu oluşturarak yapılan ‘rahatlatma anestezisi’ de diğer bir seçenek olabilir.

Labioplasti ameliyatına gelirken neler yapmak gereklidir?

Ameliyatınızdan bir gün önce genital bölge tıraşınızı iyi bir şekilde yapmanız önerilir tüyler, ağda veya jiletle alınabilir.

Ameliyatınız bölgesel uyuşturma ile yapılacaksa tok, genel veya sedasyon anestezisi ile yapılacaksa en az 6 sat süreyle aç karınla gelmelisiniz; yine gelmeden önce, ılık suyla duş almanız sizi psikolojik olarak rahatlatır. Eğer telefonla (size daha önceden söylendiyse) yanınızda belirtilen ilaçları getirmenizde fayda vardır; giyim tarzı olarak da üstünüzde etek veya eşofmanı, rahat bir pantolonu tercih edebilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı öncesi yaptırmam gereken bir test var mı?

Kronik veya sistemik bir hastalığınız yoksa ameliyat öncesi herhangi özel bir test yaptırmanız sizden istenmez; eğer herhangi bir hastalığınız varsa veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bunları gelmeden önce tarafımıza belirtmelisiniz, bu durumda sizden hastalığınız ile ilgili bazı testler istenebilir.

Labioplasti ameliyatı adetliyken yapılabilir mi?

Kesin bir şart olmamakla birlikte, hijyenik olması açısından, operasyonun adetsiz bir dönemde yapılması tercih sebebidir; operasyon randevunuzu da adetinize göre hesaplayıp gelmeniz de faydalıdır…  Adetten birkaç gün önce veya bir gün sonra dahi operasyonun yapılmasında bir sakınca söz konusu değildir, ameliyat randevunuz adet döneminiz ile örtüşüyorsa, bu durumu iletmeniz durumunda, önceden verilecek bir ilaçla adetiniz ileri bir tarihe ertelenebilir.

Yine de, farkında olmadan ameliyat günü adeti başlayan hastalanın aynı gün içinde ameliyata alınmasının tıbbi bir sakıncası söz konusu değildir.

Ameliyat sonrası kanama olur mu?

Ameliyattan sonra birkaç gün devam eden sızıntı şeklindeki kanamalar görülebilir, bu sizi rahatsız etmeyecek seviyededir; operasyon sonrası uygulamanızı önerdiğimiz buz kompresyonu ile kanama, sızlama ve ödeminiz (şişlikler) hafif düzeyde kalacaktır.

Labioplasti ameliyatından kaç gün sonra işe gidilebilir?

Bu genelde yapılan ameliyatın genişliği ve işlerinizin yoğunluğu ile ilişkilidir, hastalarımız genelde 2 veya 3 gün sonra işlerine dönebilmektedir; ayrıca operasyondan yarım gün sonra yaşanan hafif sızlamalar da basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla tolere edilebilmektedir.

Kaç gün sonra duş alabilirim?

Ameliyattan 4 gün sonra duş almanızda bir sakınca yoktur.

Cinsel hazzı etkiler mi?

Cinsel hazzı asla olumsuz yönde etkilemez labioplasti, hatta öyle ki fazla dokuların çıkarılması kişideki özgüveni ve ilişki sırasındaki konsantrasyonu yükseltir, böylelikle cinselliği olumlu etkiler.

Labioplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Operasyondan sonra pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız, verdiğimiz ilaçlarımızı düzenli olarak kullanmanız, kişisel hijyeninize ve tuvalet temizliğinize dikkat etmelisiniz, önerilen buz kalıbı ile kompresyon işlemi yara iyileşme süresini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıklar azalacaktır. İşlemden sonra bir ay süreyle deniz veya havuza girmeniz tavsiye edilmez; cinsel ilişkinizi de 1 ay süreyle ertelemelisiniz.

Labioplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Labioplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişkinizi 1 ay süreyle ertelemeli, benzer şekillerde lazer epilasyon, plates, yoga, ağır fitness, bisiklete binme gibi aktivitelerinize de bir ay ara vermelisiniz… Operasyondan 10 gün sonra yürüyüş yapmanızın bir sakıncası yoktur.

Şehir dışından geleceğim, muayene olduktan hemen sonra labioplasti ameliyatı olabilir miyim?

Evet… Şehir dışından gelecek hastalarımız muayene olduktan hemen sonra labioplasti ameliyatlarını olabilir; bunun için gelmeden önce İstanbul için 0212 225 15 00, Ankara için 0312 426 85 25 no’lu telefonlardan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Labioplasti ameliyatı sonrası yola çıkılabilir mi?

Ameliyatlarımızı genelde sabahları yapılmaktadır; operasyon sonrası birkaç saat gözlem süresi sonrası yola çıkmanızda bir sakınca yoktur, fakat uzak yoldan gelen hastalarımızın tedbir amaçlı o günün akşamı veya bir gün sonrasında yola çıkmaları faydalıdır.

Operasyon sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi?

Hayır…  Kullanılan estetik dikişler (stürler) yaklaşık 18-20 gün sonra erir veya doku iyileştikten sonra kendiliğinden atılır; bu yüzden dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Labioplasti operasyonu sonrası dikiş izi kalacak mı?

Hayır… Dikiş izi genelde kalmaz labioplasti operasyonundan sonra; bu bölgenin kanlanımı çok iyi olduğundan yara iyileşimi de çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

İşlemin birkaç ay sonrasından itibaren bu tür bir operasyonu geçirdiğinizin başka bir kişi tarafından anlaşılması söz konusu değildir hatta öyle ki doku tam olarak iyileştikten sonra böyle bir operasyonu geçirmiş olduğunuzu (siz söylemedikçe) muayene olduğunuz jinekoloğunuz bile anlamayacaktır.

Labioplasti ameliyatı sonrası kontrol gerekir mi?

Eğer şehir dışında yaşıyorsanız, genital estetik ameliyatlarından sonra özel olarak kontrole gelmeniz şart değildir; ancak sormak istediğiniz bir durum olursa, gelmeden önce randevu alarak tarafımıza rahatlıkla başvurabilirsiniz.

Labioplasti sonrası dudak kısımları yeniden çıkabilir mi?

Hayır… Operasyonla kalıcı bir düzelme sağlanacak; çıkarılan dokuların yeniden büyümesi gibi bir durum da yaşanmayacaktır.

Labioplasti operasyonu ile eş zamanlı olarak vajinal daraltma operasyonu da yapılabilir mi?

Evet…  Aynı seansta hem labioplasti hem de vajinal daraltma ameliyatları uygulanabilir.

Eş zamanlı olarak klitoris düzeltmesi de yapılabilir mi?

Evet… Labioplasti operasyonu ile eş zamanlı olarak–eğer varsa ve talep edilirse- klitoris üzerindeki katlantı ve kırışıklıklar da giderilebilir, genellikle labioplasti ile birlikte klitoris üstü düzeltmeyi tavsiye ederiz; aksi taktirde iç dudakların kısaltıldıktan sonra klitoris kısmı daha ön plana çıkacak ve hoş olmayan bir görünüm meydana gelecektir; diğer taraftan en sık istenen görünüm bir yarık şeklinde (venüs yarığı) genital bölgenin izlenmesidir.

Total vulvo-vajinal düzeltme nedir?

Total vulvo-vajinal düzeltme; aynı ameliyat seansında labioplasti (iç dudak estetiği),klitoral hudoplasti (klitoris üstü deri fazlalıklarının alınması),vajina daraltma ve perine düzeltme (vajina-anus arası bölgenin estetiği) kombine işlemlerinin uygulanmasıdır.

İsteyen hastalarımıza total vulvo-vajinal düzeltme operasyonlarını uygulayabilmekteyiz; böylelikle iyileşme tek seferde sağlanabilmektedir.

Labioplasti ile birlikte lazerle renk açma işlemi de yapılabilir mi?

Evet… Aynı seansta lazer ile genital bölge renk açma, hatta lazer ile dış genital alana dolgunluk verme işlemleri de uygulanabilir.

Labioplasti veya klitoral hudoplasti operasyonları cinsel hazzı azaltır mı?

Hayır… Cinsel estetik operasyonlarının ilişki sırasında seksüel hazzı azaltma bir yana artırıcı birtakım etkileri vardır; birçok hasta genital estetik ameliyatları sonrasında cinsel hayatlarının çok daha iyi hale geldiğini tarafımıza bildirmektedir. Hatta öyle ki orgazm fonksiyonu çoğu hastada çok daha rahat seyretmektedir; bundaki en büyük etken, kişinin kendisine olan özgüveninin artması ve klitoral uyarılmanın daha fazlalığıdır.

Daha önce vajina estetik ameliyatı oldum, memnun kalmadım. Bunu istediğim şekilde yeniden düzeltebilir misiniz?

Evet… Hatta bu yüzden son yıllarda dış merkezlerde ameliyat olup memnun kalmadığını ifade eden pek çok hasta, yeniden düzeltme (revizyon) ameliyatı istemektedir. Bu konuda deneyim sahibi kişiler tarafından yapılması gereken ameliyatlardır vajinal estetik operasyonları… Çünkü aksi takdirde birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz; yaşamınızda bir kez olacağınız bu operasyon için baştan doğru merkezi bulmanız gerekir.

İlk yapılan operasyonların düzeltici (revizyon) operasyonlardan çok daha kolay ve zahmetsizdir; bu yüzden daha baştan doğru hekimi seçmelisiniz.

Labioplasti operasyonlarının ne tür riskleri vardır?

Tecrübe sahibi cerrahlar tarafından uygulandığında %1 den daha az oranda kanama ve enfeksiyon riskleri haricinde başka bir riski yoktur.

Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmamda fayda var?

Yakın bir tarihte evleniyorsanız, evlenmeden en az 1.5-2 ay öncesinde operasyonun uygulanmasını tavsiye deriz; bu şekilde iyileşme süreciniz evlilik dönemine kadar tamamlanacaktır.

Labioplasti operasyonları en erken kaç yaşında yapılabilir?

Biz bu tür estetik operasyonları, genç kızlarda seksüel ve psikolojik gelişimin tamamlandığı 18 yaşından sonra yapılmasını tavsiye etmekteyiz ancak tıbbi bir engel varsa daha erken yaşlarda da yapılmasında bir sakınca yoktur.

Labioplasti en geç kaç yaşında yapılabilir?

Hastaların istemine göre üst yaş sınırı söz konusu değildir; tarafımızca estetik operasyon yaptığımız en yaşlı hastamız 74 yaşındaydı.

Vajinal estetik operasyonlarında maliyet nasıl belirlenir?

Estetik operasyonlarda maliyet, yapılan ameliyatın türüne, genişliğine ve kullanılan anestezi yöntemine göre değişkenlik göstermektedir; görüşmek, bilgilendirmek ve randevu isteyen hastalarımız; İstanbul için 0 (212) 225 15 00, Ankara için 0(312) 426 85 25 no’lu telefonları arayabilirler.

Özel sağlık sigortaları estetik ameliyatları karşılar mı?

Maalesef hayır…  Pek çok özel sağlık sigortası; sözleşmede özel bir madde olmadıkça estetik ameliyatları karşılamamaktadır.

Devlet hastanelerinde bu operasyonlar yapılmakta mıdır?

Hayır… Devlet ve üniversite hastanelerinde SGK güvenceleri ile hastalarımız bu tür operasyonlardan yararlanamaz; çünkü bu tür operasyonlar, devlet ve üniversite hastanelerinde rutin olarak uygulanmamakta ve fatura edilememektedir.

Kaç gün önceden randevu almamda fayda var?

Ameliyat için başvurmadan 2-3 hafta önce randevu almanız faydalıdır, yurt dışından gelecekseniz uçak biletinizi almadan önce aramanız önerilir; ameliyat için randevu aldığınız günde adetli olmayacağınızı önceden hesaplamanız uygundur. Eğer ameliyat gününüz adetinize denk geliyorsa, bunu tarafımıza telefonla bildirmeniz durumunda, önerdiğimiz bir ilaçla adetiniz ileri bir tarihe ertelenebilir, ancak ameliyat günü sürpriz şekilde adetiniz başlarsa da tıbbi açıdan sorun yaratmayacaktır.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz