Klitoris Düzeltme Ameliyatları

Klitoris düzeltme ameliyatları klitoris üzeri fazla dokuların alınması şeklinde yapılır ve klitoral hudoplasti olarak bilinir.

Klitoris düzeltme ameliyatları nedir?

Klitoris üzeri fazla dokuların alınması şeklinde yapılır ve ‘klitoral hudoplasti’ olarak bilinir. Genellikle labioplasti (iç dudak estetiği) ile birlikte uygulanmaktadır. Çünkü labioplasti sırasında iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi sonrasında klitoris üzeri fazla tabaka belirginleşmekte ve önde adeta bir ‘mikropenis’ görünümü ortaya çıkmaktadır. Labioplasti + Klitoral hudoplasti ameliyatlarının birlikte uygulanması ile hastalar tarafından en fazla arzu edilen ‘venüs yarığı’ oluşacaktır.

Klitoral düzelteme ameliyatları, labioplasti ameliyatından farklı olarak daha fazla cerrahi tecrübe gerektirir. Bu nedenle genelde çok az hekim tarafından uygulanmaktadır. O yüzden baştan doğru hekimin seçilmesi önemlidir.

Klitoral düzeltme ameliyatları doğru operasyon tekniği ile yapıldığında asla cinsel hazzı azaltmaz, tam tersi arttırabilir. Kişisel gözlemlerimize göre, fazlaca kalın dokuların çıkarılması cinsel ilişki sırasında klitorise mekanik etkiyle ulaşmayı kolaylaştırmakta, bu şekilde orgazm fonksiyonunu rahatlatmaktadır.

Klitoris Estetiği Sorular ve Cevaplar

Klitoris ameliyatla nasıl küçültülebilir?

Klitoris üzeri doku fazlalıkları 30-45 dakikalık bir operasyonla küçültülebilir ve bu bölgedeki kırışıklıklar açılabilir (Klitoral hudoplasti ameliyatı). Daha sonra atılan estetik dikişler ile doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Daha önce de belirtildiği gibi klitoral hudoplasti ameliyatları genelde labioplasti ameliyatı (iç dudakların kısaltılması) ile birlikte yapılmaktadır. Bu şekilde her iki operasyon ortalama olarak 1 saat- 1 saat 15 dakika kadar sürer. Hatta çoğu zaman ‘frenuloplasti’ (frenuloplasty) operasyonu da cerrahiye eklenmektedir. Frenuloplasti klitorisi iç dudaklara bağlayan iki taraflı, boynuzsu kısımların estetik olarak düzeltilmesidir.

Kendi kişisel tecrübelerimize göre, en iyi estetik görünümün elde edilmesi açısından labioplasti ile birlikte klitoral hudoplasti ve frenuloplasti ameliyatlarının eş zamanlı olarak yapılmasında faydalar vardır.

Klitoris ameliyatının riskleri

Klitoral hudoplasti, labioplasti ameliyatlarından daha fazla tecrübe gerektirir. Genel anlamda kanama ve enfeksiyon haricinde başka bir riski yoktur. Kadınlarda cinsel hazzı olumsuz yönde etkilemez, tam tersi bir miktar artış da sağlayabilir. Her operasyonda olduğu gibi deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda gelişen riskler (komplikasyonlar) en az düzeydedir.

Klitoris üzerindeki cilt dokusunun çıkarılması cinsel hazzı etkiler mi?

Hayır. Çünkü yapılan ameliyatlarda klitorise dokunulmamaktadır. Hatta klitoris üzerindeki deri katlantıların alınması ile ilişkideki klitoral uyarılma daha fazla olmakta ve bu şekilde cinsel doyum artmaktadır.

Klitoris ameliyatlarındaki amaç nedir?

Klitoris ameliyatlarındaki en önemli amaç kişilere daha iyi bir genital estetik görünüm kazandırmak, böylelikle kendilerine olan güvenlerini arttırarak seksüel ilişki sırasındaki hazzı arttırmaktır. Diğer taraftan klitoris düzeltme ameliyatları genellikle labioplasti ameliyatları ile birlikte uygulanılmaktadır. Bundaki amaç da labioplasti ameliyatı ile iç dudaklar küçültüldükten sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de orantılı olarak inceltilmesidir.

Klitoris bazı kişilerde neden normalden büyüktür?

Klitoris en sıklıkla hormonal bazı problemler sonucunda büyümektedir. Bu hormonal problemler arasında en sık olarak görüleni “adrenogenital sendrom” dediğimiz böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonlara bağlı olarak klitorisin büyümesi durumudur. Ayrıca ailesel ve genetik özellikler sonucunda veya sık ve uzun süreli masturbasyon yaparak klitorisi uyarmak da klitorisde büyümeye neden olabilmektedir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz