Vajinal Relaksasyon Sendromu

Vajina da vücudun diğer organları gibi zamanla hasar görüp, yaşlanır. Vajinal genişleme ve sarkmalar, kadın hayatının belli dönemlerinde oluşabilecek problemlerdir. Özellikle içerdiği kolajen desteği azalıp, kas dokuları zedelendiğinde ‘vajinal relaksasyon sendromu’ olarak da bilinen bir süreç başlamaktadır.

Vajinal Relaksasyon Sendromu Nedir?

Genellikle zor doğumlar, gebelik, sigara kullanımı, yaşlılık, menopoz, kolajen doku hastalıkları ve östrojen eksikliğine bağlı vajinadaki kas ve bağ dokunun kaybı sonucunda ortaya çıkan vajinal genişlemedir vajinal relaksasyon sendromu.

Pek çok kadının vajinal doğumlar sonrasında veya ilerleyen yaşla karşı karşıya kaldığı bir süreçtir vajinal genişleme; halk arasında vajinal gevşeklik, genişleme ve bolluk diye ifade edilen durum, son yıllarda ‘vajinal relaksasyon sendromu’ olarak adlandırılmıştır. Pelvik organ prolapsusu yani kadın genital organların sarkmasının öncü hali olarak kabul edilmektedir bu durum.

Vajina nedir?

8-10 cm uzunluğunda, esneme ve genişleme özelliği olan bir iç genital sistem organıdır vajina…  Kas ve bağ dokusundan meydana gelen ve adeta bir tüp şeklindeki vajina; cinsel ilişkiye girilen, adet kanının dışarı akmasını ve doğumun gerçekleşmesini sağlayan bir transfer organıdır.

Ön, arka ve yan duvarları vardır ve bir ucu kapalıdır vajinanın, duvarlarında genişlemesini sağlayan ‘ruga’ adı verilen katlantılar bulunur; bu rugalar vajinanın cinsel ilişki sırasında ve doğumda enine ve boyuna genişlemesini sağlarken bunun yanında rugalar cinsel ilişki esnasında kadın ve erkekte duyarlılığı artırır, rugalar tarafından sarılan penis, vajinayı çok daha iyi ve sıkı hisseder.

Vajinal relaksasyon sendromu nasıl gelişir?

Kolajen içeren bağ dokusudur vajinanın esnekliğini sağlayan… Bağ doku, kişiden kişiye değişen özellikleri ile genetik olarak aktarılmaktadır.

Vajina, kas dokusundan oluşmakta ve güçlü bir kas yapısı tarafından da sarılmaktadır, bu kas yapısı “pelvik tabak kasları” olarak tanımlanmaktadır. Bu kas yapısı sayesinde ilişki esnasında vajina penisi sarabilmekte, iç genital organların sarkması engellenmekte, doğum gerçekleşmektedir, bu nedenle bu kas ve bağ dokusunda meydana gelebilecek her türlü zayıflama “vajinal relaksasyon sendromu”na sebep olarak vajinal genişleme ile sonuçlanacaktır.

Vajina nasıl genişler?

Gebelik ve normal doğumlara bağlı kalıcı olarak genişleyebilmektedir vajina; zorlu ve özellikle vakum kullanılan müdahaleli doğumlar sonrası hasar gören vajinal kaslar tamamen iyileşemez, fakat vajinal doğum yapmayan, hatta hiç gebelik geçirmeyenlerde bile vajina genişlemesi görülebilir.

Kadınlar, genetik olarak bağ doku zayıflığı, orta yaş döneminde, özellikle menopoz ile azalan östrojen hormonu etkisinde vajinal genişleme problemi yaşayabilir bunun yanında sigara, kötü beslenme, kürtaj gibi jinekolojik müdahalelerle de vajinal genişleme meydana gelebilir.

Vajinal relaksasyon sendromu ne gibi sonuçlara yol açabilir?

Cinsel ilişki sırasında penisin vajina içerisinde kaybolması hissi (kayıp penis sendromu), vajinada penisin hissedilmemesi sonucu haz kaybı, ilişki anında vajinadan ilişkiye adaptasyonu bozan garip seslerin çıkması (vajinal flatus) ve karşılıklı olarak orgazma ulaşamama sorunu, vajinal relaksasyon sendromu olan hastalarda en çok karşılaşılan problemlerdendir.

Kişinin cinsel hayat haricinde sosyal hayatı da bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir; vajinal gaz şikâyeti, idrar ve gaita tutamama, ele gelen vajinal dolgunluk ve sarkma,  vajinal genişlemeye eşlik edebilen şikayetler arasındadır.

Vajinal relaksasyon sendromu tanısı nasıl konulur?

Vajinal bollaşma hissi nedeniyle cinsel ilişkide hissedememe ve orgazm olamama problemleri yaşayan pek çok hasta bir jinekoloğa başvurmakta ve yapılan jinekolojik muayenede vajinal genişlemenin seviyesi kolaylıkla saptanabilmekte, ayrıca eşlik eden kazanılmış vajinal kas güçsüzlüğü (hipotonus),ruga sayısında azalma ve düzleşme, vajinal girim genişliği gibi bulgular da belirlenebilmekte  bu bulgular ‘vajinal relaksasyon sendromu’ tanısının konulmasını sağlamaktadır.

Vajinadan Hava Çıkması (Vajinal Rüzgar)

Vajinada genişlemenin yol açtığı ve kişinin hem sosyal hayatta hem de cinsel ilişki sırasında kendisini kötü hissetmesine neden olan problem vajinadan gaz çıkarmadır; cinsel ilişki esnasında veya hemen sonrasında vajinadan ses gelebilmektedir, bazı zamanlar ilişki olmadan çömelme veya başka hareketlerde de gaz çıkışı olabilmektedir.

Flatus Vaginalis veya Vajinal Rüzgâr olarak da bilinmektedir vajinadan hava çıkması veya gaz kaçırma …  Bu, vajinal relaksasyon sendromuna da vajinal kasların doğuştan zayıflığına bağlı da oluşabilir; vajinal gaz kaçırma sorunu olan hastalar özellikle ilişki esnasında duydukları bu ses ile konsantrasyonlarının bozulduğunu, eşlerinden utandıklarını ve hazza odaklanamadıklarını anlatmaktadır.

Kayıp Penis Sendromu

Vajinal relaksasyon sendromunun erkekteki yansıması; cinsel ilişki esnasında vajinayı hissedememe yani ‘Kayıp Penis Sendromu’dur; vajina tarafından sarılamayan penis, ilişki anında boşlukta gibi hissedilmektedir; vajinal genişlemenin tedavisi sonucu kayıp penis sendromu da genellikle giderilmektedir.

Vajinal relaksasyon sendromu nasıl tedavi edilir?

Genital lazerler, genital radyofrekans uygulamaları, vajinal HIFU (Fokuslu ultrason) ve vajinoplasti operasyonları yapılabilmektedir vajinal relaksasyon sendromu tedavisinde ve bu tedavi yöntemleri ‘vajinal yenileme tedavileri’ (vajinal rejuvenasyon) olarak günümüzde uygulanmaktadır.

Vajinal genişlemede ameliyat dışı tedaviler

Son yıllarda hızla gelişen enerji temelli tedaviler yani lazer, radyo frekans ve HIFU yüz güldürücü sonuçlarıyla vajinal relaksasyon sendromu tedavisinde uygulanmaktadır. Isı artışı etkisi ile canlılığını kaybetmiş bağ doku yenilenerek vajinal sıkılaşma sağlanırken bu işlem çevre dokulara zarar vermeden, sadece vajinal alana sınırlı olması sebebiyle güvenlidir bunun yanında belli aralıklarla tekrarlanabilme özelliği de söz konusudur.

Ayrıca vajinal genişlik seviyesi fazla olmayan veya ek hastalıkları olması sebebiyle cerrahiye uygun olmayan hastalar için ideal tekniktir, bu yöntemlerle vajinada daralma sağlanmasının yanı sıra, vajinal kanlanma da artacağından, vajinal duyarlılık ve ilişki esnasında alınan hazzın artırılması da sağlanacaktır.

Vajinoplasti nedir? Vajina Daraltma Ameliyatları

Vajinada genişleme sorunu olan hastalara vajinanın yeniden sıkılaştırılması, daraltılması ve toparlanması için yapılan estetik ve işlevsel amaçlı bir ameliyattır vajinoplasti; sıklıkla çiftlerde cinsel hazzın artırılması için uygulanmaktadır ve orgazm olmak da genellikle kolaylaşmaktadır vajinoplasti operasyonu sonrası.

Vajen arka duvarından üçgen şeklinde doku çıkarılması ve vajinal arka duvarı enine dikişlerle kapatarak istenilen darlıkta yeni vajen oluşturulmasıdır cerrahi teknik olarak.

Vajinal relaksasyon sendromu tedavi edilmez ise ne olur?

Bir duruma hastalık diyebilmek için; öncelikle kişide şikâyet, fonksiyon kaybı ve hoşnutsuzluk oluşturmalıdır kadında eğer hekim tarafından tanı konulan ama şikâyet oluşturmayan bir vajinal genişleme söz konusuysa hasta durum hakkında aydınlatılmalıdır.

İleri dönemlerde pelvik organ prolapsusu, idrar kaçırma ve gaita yapmada zorluk çekebileceği açıklanmalı ve erken aşamada cerrahi öncesi uygulanabilecek tedaviler hakkında bilgilendirilmelidir.

Kadında özellikle cinsel sorun oluşturan vajinal relaksasyon sendromu mutlaka giderilmeli, tedavinin hem tıbbi hem de cinsel hayat açısından pozitif etkileri hastayla paylaşılmalıdır… Tedavi sonrası, yalnızca hastanın değil çiftin cinsel hayat kalitesi artacak, ilişkileri ve sosyal hayatları olumlu anlamda etkilenecektir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz