Lazerle Genital Bölge Renk Açma

Genital bölge esmerleşme sindeki en büyük etken bu dokudaki estrojen hormonu yoğunluğudur.

Lazerle Genital Bölge Renk Açma

Değişik nedenlerle kadınlarda genital bölgede renk koyulaşması, siyahlaşma, esmerleşme ve genital kararma gibi can sıkıcı durumlar görülebilmektedir, uygulanan lazerle renk açma tedavileri ile kararmış, esmerleşmiş genital bölgeye beyazlatma, ağartma yapılabilmektedir son yıllarda.

Her ne kadar genital alana bazı kimyasal peeling ve diğer cilt soyma tedavileri yapılsa da lazerle genital bölge beyazlatma – ağartma işlemlerinin başarısı daha yüksektir; genital bölge renk açma – beyazlatma ‘labial whitening’ (pudenda bleaching) olarak da adlandırılmaktadır.

Üzeri tüyle kaplı dıştaki büyük dudaklara (labia majora – büyük dudaklar) uygulanmaktadır lazerle renk açıcı işlemler… Hatta öyle ki renk koyulaşmasının olduğu makat (anüs) ve kasık çevresine de uygulanabilmektedir.

Genital bölge neden koyulaşır?

Bu dokudaki estrojen hormonu yoğunluğu, genital bölge esmerleşmesindeki en büyük etkendir; estrojen hormonu, güneş ışığı etkisiyle genital alanda renk koyulaşmasını sağlayan ‘melanosit’ hücrelerini harekete geçirmekte, melanosit (renk pigmenti) hücreleri de ‘melanin’ salgılayarak, genital alanda renk koyulaşmasına yol açmaktadır.

Genital alan her ne kadar üstü tüyler ve giysilerle kaplı olsa da güneşin ultraviyole ışınları bu bölgeye son derece kolay ulaşır; diğer yandan gebelik ve doğum kontrol hapları da kadınlarda artmış estrojen hormonu sayesinde genital alanda esmerleşme, renk koyulaşmasına yol açabilir.

Genital bölgede esmerleşme nedenidir, ilerleyen yaş da…  Genital bölge epilasyonu da genital alanda renk koyulaşmasına neden olabilir.

Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (cushing hastalığı), polikistik over sendromu, kullanılan bazı hormon ilaçları, bu bölgeye sürülen bazı ilaçlar, kremler, yapılan bazı cerrahi işlemler, ırksal ve ailesel yatkınlık da genital bölge renk koyulaşmasındaki diğer sebeplerdendir.

Genital bölge renk koyulaşmasının ne tür zararı vardır?

Bunun fiziksel olarak herhangi bir zararı söz konusu değildir; psikolojik rahatsızlıklar ve estetik görünüm kaygıları haricinde hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır, bu ameliyatı tercih eden kadınlardaki en büyük neden ise estetik kaygılardır.

Kadınların çoğu, kendilerini eski durumları veya diğer kadınların genital bölgeleri ile karşılaştırmaktır. İnsanlar kıyaslayarak düşünür ve yaşarlar. Aslında her türlü estetik kaygılardaki düşünce, birbirine benzerdir…

Genital bölge rengi nasıl açılır?

Cilt soyucu işlemler, genital bölgeye uygulanan kremler ve kimyasal peeling ile asit uygulamaları ‘epidermis’ olarak adlandırılan cildin üst katmanının dökülmesi sağlanarak, cilde belli bir süreyle parlaklık kazandırılması sağlanabilir; fakat hiçbirinde sonuçlar kalıcı değildir diğer yandan bu tür uygulamalar, genital alan cilt dokusu üzerine zararlı da olabilir.

Fraksiyonel karbondioksit lazerle renk açma işlemlerinde uygulanan lazer ışığı, cildin daha alt katmanlarına kadar iner, bu yüzden kalıcılığı ve etkinliği daha çoktur.

Lazerle Genital Bölge Estetiği

Genital estetikte ne tür lazerler kullanılır?

Pek çok lazer türü olmakla birlikte genital alan estetiğinde kullanılan iki çeşit lazer vardır; bunlar, fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve erbium yag (Er: Yag) lazerlerdir.

Lazerle genital renk açma işlemi zararlı mıdır?

Hayır değildir… Lazer ışığının cilde penetrasyonu (nüfuzu) bir milimetreden azdır, derine inmez… Bu işlemin adet düzenine, yumurtalıklar veya rahme kesinlikle zararı söz konusu değildir ve cinsel hazzı da olumsuz etkilemez.

Lazerle genital renk açma nasıl yapılır?

Özellikle genital bölgede esmerleşen, koyulaşan, kararan alanlar belirlenip daha sonra kişi cildine ve kararmanın derecesine göre lazerin ayarları yapılmalıdır bu uygulama, genelde 15-20 dakika sürer… Lazer işlemiyle epidermal renk pigmentleri soyularak renk açılması sağlanır.

Uygulamanın etkisi ne zaman başlar?

Uygulama yapıldıktan sonra etkinliğin gözlemlenmesi 1 ay kadar sonradır.

İşlem ağrılı mıdır?

Hayır değildir… Uygulama öncesi genital alana uygulanan anestezik kremler ve daha sonrasında yapılan lokal enjeksiyonlar ile işlem sırasında hissedilen ağrı azaltılır; fakat  ağrıya çok fazla duyarlı olan kişilerde, ameliyat sırasında sedasyon anestezisi (hafif uyku verici anestezi) ile rahatlatılabilir.

İşlemin herhangi bir riski var mı?

Lazerle genital renk açma işlemlerinin herhangi bir komplikasyonu yoktur; çok yüksek dozlarda kullanılırsa, ciltte yanma söz konusudur.

Kimlere uygulanabilir?

18 yaşından büyük ve hamile olmayan, genital bölgede renk, koyulaşma sorunu yaşayan herkese yapılabilir.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gerek?

Uygulama sonrası genital alanda kızarma, daha sonrasında da cildin soyulması sırasında geçici kararma görülebilir; alttan çıkan yeni ve canlı cilt dokusundaki renk, daha açıktır, nadiren işlem sonrası, hafif düzeyde su toplanması da görülür. Ameliyattan sonra doktorunuzun vereceği krem ve ilaçları kullanmanız, sizi rahatlatır. Operasyondan hemen sonra işinizin başına dönmenizde de bir sakınca yoktur; solaryuma girmeniz veya güneşlenmeniz ise tavsiye edilmez.

İşlem sonrası cinsel ilişki ne zaman gerçekleşebilir?

Uygulama sonrası aşırı duyarlılık veya su toplanması gibi sorunlar yoksa, birkaç gün sonra ilişki olabilir.

İşlemin tekrar edilmesi gerekli mi?

Genelde tek bir uygulama yeterlidir. Kişinin cilt yapısı ve koyulaşmasına da bağlı olarak bazı durumlarda birden çok uygulama da gerekebilir.

Genital bölgede renk açıcı başka uygulamalar var mı?

Renk açıcı solüsyonlar, renk açıcı mezoterapi ilaçları da kullanılabilmektedir lazer haricinde; kliniğimizde en iyi etkiyi elde etmek için eş zamanlı olarak lazer ve mezoterapi ilaçlarını kombine etmekteyiz, eş zamanlı olarak da Plateletten Zengin Plazma uygulamaları yapılabilmektedir.

Lazerle genital bölge renk açma uygulamalarının fiyatı nedir?

Lazerle genital bölge beyazlatma işleminin fiyatı, alınan ücretler merkezler arası farklılıklar gösterebilir, uygulama alanın genişliği de ücretlendirmede önemlidir bütün bunların yanında lazer uygulama fiyatları, maliyeti konusunda detaylar için merkezle görüşmeniz faydalıdır.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz