Vajina Darlığı

Vajina bazı özel durumlarda normalden dar olup ilişki sırasında ağrılara sebep olabilir. İlişki sırasında ağrı şikayetine neden olur.

Vajina Darlığı Nedir ?

Bazı özel durumlarda vajina, normalden dar olup ilişki sırasında ağrılara yol açabilir. Cinsel ilişkide ağrı, acı şikayeti, tıbbi literatürde “disparoni (dyspareunia)” olarak adlandırılmaktadır. Vajina darlığı sorunu yaşayanlarda ‘vajina genişletme’ amacıyla operasyon yapılması söz konusudur.

Vajina darlığı; doğuştan olabildiği gibi geçirilmiş birtakım vajinal ameliyatlar veya normal doğumlarda atılan sıkı dikişler sonrasında da görülebilir; sonradan veya doğuştan vajinanın normalden dar olması, cinsel ilişkide ağrı oluşturmakta ve bu yüzden vajinal genişletici ameliyatlara ihtiyaç duyulur.

Vajina darlığı neden olur?

Vajina darlığı ortaya en fazla vajina daraltma ameliyatlarından sonra çıkar; aşağıya inmiş mesanenin yukarıya asılması “Colporaphy anterior” (ön vajinal onarım), rektumun asılması “Colporaphy posterior” (arka vajinal onarım) adıyla anılır.

Normal doğumlarda atılan “epizyo dikişleri” ve tüm vajinal ameliyatlar, vajinal esnekliğini bozabilir ve vajina girişini daraltabilir; hastalarda vajina genişletme ameliyatları ile birlikte ‘perine estetiği’ adı verilen doğum dikiş izleri de düzeltilebilir.

Vajinadan aşağıya sarkan rahmin çıkarılması “Vajinal Histerektomi Ameliyatı (VAH)” olarak da bilinir. Vajinal histerektomi ameliyatları da vajinanın normalden daha kısa ve dar bir hale gelmesine bağlı olarak; cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında ağrıya yol açabilmektedir.

Doğumda bebeğin başının çıkması sırasında yapılan kesiler, “epizyo kesisi” olarak adlandırılmakta ve dikimi plasentanın ayrılmasından sonra yapılmaktadır. Düzgün yapılmayan cerrahi onarımlar sonucunda vajinal girişte darlık veya nedbe dokusu oluşumuna bağlı disparoni (ağrılı birleşme) sorunları yaşanabilmektedir.

Bazı durumlarda genetik olarak veya doğuştan vajina darlığı görülebilir; vajina genişletme ameliyatları doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış vajina darlığı sorunlarında yapılabilir.

Vajina normalden fazla daraltılırsa ne olur?

Vajinanın cerrahi operasyon sonrasında normalden fazla daraltılması, hastalarda cinsel ilişkide ağrının oluşmasına yol açmaktadır.

Cinsel ilişkide ağrı hisseden bir kadını haz alamaz. Hazzın yeterince oluşmaması ise vajinal ıslanmanın azlığına neden olmakta bu durum da cinsel ilişki sırasındaki ağrıyı artırmakta; bu şekilde oluşan bir kısır döngü, zamanla kendisini cinsel isteksizliğe ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya bırakır. Vajina genişletme operasyonu ile tüm sorunlar giderilebilir; günümüzde lazerle vajina girişi genişletilerek de vajina darlığı sorunu kolay yoldan ortadan kaldırılabilir.

Cinsel İşlev & Ailesel Bütünlük ve Vajina Genişletme Ameliyatları

Cinsellik; hem kadın hem de erkek için bir haz kaynağıdır, bir kadınlık veya kocalık görevi değildir; ayrıca seksüel ilişki, çiftler için bir “rahatlama – onarma- mutluluk işlevi” olarak değerlendirilmeli hatta aile hayatındaki pek çok pürüz, cinsel işlev sayesinde çözümlenebilir, bu bağlamda vajina genişletme ameliyatları ile cinsel ağrı sorununun giderilmesi, aile bütünlüğündeki sağlıklı devamlılığın devamı için son derece önem arz eder.

Cinsel ilişkideki ağrıların birçok nedeni vardır. Kızlık zarının kalan parçacıkları, vulvar vestibulit sendrom ve vajinal enfeksiyonlar cinsel ilişkideki ağrının diğer önemli sebepleri arasındadır. Bu şekilde sorun yaşayan bir bayanın, öncelikle deneyimli bir jinekolog tarafından ayrıntılı bir muayeneden geçmesi gerekir. Birkaç dakika süren basit ama çok önemli bir jinekolojik muayene sonrasında kesin tanı konulabilmekte ve sebebe yönelik uygun tedavi yöntemi ile sorun kesin çözüme kavuşabilmektedir.

Vajina darlığı nedeni ile yapılan vajinal genişletme ameliyatlarındaki temel amaç, cinsel ilişkinin yeniden normal (ağrısız, acısız) hale getirilmesidir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz