Genital Estetik

Genital bölgenin hem estetik yönden daha iyi bir görünüme kavuşturulması, hem de işlevsel yönden kazanımlar sağlanması amacıyla genital estetik ameliyatları bir dizi operasyonu içerir burada birinci sebep estetik görünümün iyileştirilmesidir. Doğru yöntemle yapıldığında tıbbi, psikolojik, cinsel pek çok yararı söz konusudur,  kişinin özgüvenin de ciddi bir artışa yol açar.

Genital Estetik Ameliyatları

Genital estetik ameliyatları ve ameliyat dışı yöntemler arasında:

 • Labioplasti (İç dudak estetiği),
 • Büyük dudak estetiği (majoraplasti),
 • Klitoral hudoplasti (klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alınması),
 • Vajina daraltma,
 • Perine estetiği,
 • Monsplasti (Mons bölgesi estetiği),
 • Büyük dudak yağ dolgusu,
 • Kızlık zarı dikimi,
 • Lazerle vajina daraltma, renk açma, idrar kaçırma tedavileri,
 • Genital radyofrekans ile cinsel haz, orgazm, idrar kaçırma tedavileri,
 • Vajinal HIFU (Fokuslu ultrason),
 • İç ve dış genital bölge için PRP (Plateletten Zengin Plazma enjeksiyonu),
 • Hyaluronik asid dolguları,
 • Mezoterapi,
 • Genital karboksiterapi,
 • Genital ip gibi operasyonlar mevcuttur.

Bunun yanında menopoz şikayetlerinin tedavisi, lichensclerosus, cinsel haz ve orgazm tedavileri de genital estetik uygulamalarının amaçları arasındadır.

En sık yapılan genital estetik ameliyatlar nelerdir?

Genital estetik ameliyat ‘labioplasti’, yani iç genital dudakların küçültülmesi, ülkemizde ve dünyada sıklıkla yapılan operasyondur; bunu vajinoplasti, yani ‘vajina daraltma’ ameliyatları takip eder.

Labioplasti operasyonu psikolojik ve hijyenik açıdan pek çok fayda sağlarken iç dudakların normalden büyük, sarkık, asimetrik olması durumunda da tercih edilir. Labioplasti uygulamasıyla, eş zamanlı olarak yapılan ‘Klitoralhudoplasti’ (Klitoris estetiği) ameliyatları ile klitoris tümsekçiği üzeri cilt fazlalıkları alınır. Bu uygulamalar, ehil ellerde ve hastanın dokusuna uygun doğru teknikle yapıldığında; cinsel hazzı asla azaltmaz, tam tersi artırır ve bakirelerde de rahatlıkla uygulanabilir.

Labioplastide; iç dudakların kısaltılarak minimum dokunun bırakıldığı ve klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alındığı ‘Barbie vajina’ görünümü hastalar tarafından istenmektedir; barbie vajina konsepti, ülkemizde ilk defa ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerrahi Derneği) Başkanı ve Eğitmeni Dr. Süleyman Eserdağ tarafından tanıtılmış, aynı seansta büyük dudaklara yağ dolgusu da yapılarak ‘venüs çizgisi’ (tek yarık) görünümünü elde edilmişti.

Kadın ve erkek eşte cinsel ilişkide alınan haz, uyarılma ve orgazm işlevlerini vajina daraltma ameliyatları artırmaktadır; klinik uygulamalarımızda vajinanın cerrahi olarak boydan boya daraltılmasını tercih etmekteyiz (Komple vajina daraltma). Vajina daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak ‘perine düzeltme’ (Perineoplasti) ameliyatları da gerçekleştirilmektedir, vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinde, doğumdan kalan dikiş izleri veya cilt fazlalıkları alınarak genital bölgenin estetik görünümü sağlanır.

Genital estetik ameliyatları nasıl yapılır?

Genital estetik operasyonu genelde klinik ortamlarında veya özel hastanelerde yapılabilmektedir. En iyi ameliyat sonucunu elde etmek için hekim tecrübesi son derece önemlidir. ‘Genital estetikte en iyi doktor’ seçiminde dikkatli bir ön araştırma yapmanız şarttır. Doğru şekilde uygulandığında bu operasyonların riskleri diğer estetik ameliyatlardan farklı değildir.

Genital estetik ameliyatları lokal (uyuşturma),sedasyon (hafif uyku),spinal (belden uyuşturma) ve genel anestezi (uyutma) gibi anestezi yöntemleri ile yapılabilmektedir. Ameliyat bölgesinin genişliği, hasta tercihi ve dokusunun durumu bu konuda belirleyicidir.

Genital estetik ameliyatları kimler tarafından yapılmalıdır?

Genital estetik ameliyatları genellikle jinekolog ve plastik cerrah hekimler tarafından yapılmaktadır. Ancak belirtmekte çok önemli fayda olacaktır ki; bu operasyonlar tıbbın çok özel ve çok yeni bir alanıdır. Tıpta uzmanlık eğitimi programlarında da henüz yer almamaktadır. Bu yüzden, seçtiğiniz doktorun genital estetik ameliyatlar konusunda eğitim almış olması sağlığınız açısından son derece önemlidir.

  Doktora Sor

   İletişim ve Randevu Formu

   Şikayetiniz