Labioplasti

Labioplasti tüm dünyada hastalar tarafından en sık yaptırılan genital estetik ameliyatıdır. Ülkemizde de oldukça hızlı bir artış trendi ile tercih edilmektedir.

Labioplasti nedir?

Labioplasti iç dudakların kısaltılması, küçültülmesi, estetik olarak hoş bir görünüme kavuşturulması için yapılan bir genital estetik ameliyattır.

Labioplasti hangi durumlarda yapılır?

En sık olarak iç dudakların normalden daha büyük, iri, kırışık, yayvan durumda olması halinde yapılır. İç dudakların normalden büyük olmasına ‘Labial hipertrofi’ adı verilir. Diğer bir durum da bir dudağın diğerinden daha farklı görünümüdür ki bu duruma da ‘Labial asimetri’ adı verilir.

En İdeal Genital Görünüm

İç dudaklar için en ideal görünüm birbiri ile simetrik, ayaktayken dış dudakların içinde kalan, dışarı sarkmayan yapının olmasıdır. Ancak bazı durumlarda özellikle ergenlik döneminden itibaren iç dudaklar hormonal etki ile birlikte normalden daha uzun ve geniş bir yapıya dönüşebilir. Bu durum genelde yapısaldır. Ancak o bölgenin tahrişe uğraması, sık kaşıntı, cinsel birliktelik ve mastürbasyonlar büyümesi arttırıcı faktörlerdir.

Barbie Vajina Görünümü Nedir?

Barbie vajina; iç dudakların mümkün olduğunca fazla kısaltılması, klitoris üstü cilt fazlalılarının tıraşlanması, böylelikle dıştan sarkan hiçbir dokunun görünmemesi şeklindeki labioplasti ameliyatı türüdür. Eş zamanlı olarak büyük dudaklara dolgu da yapılarak daha genç bir görünüm elde etmek mümkündür. Barbie vajina veya orijinal ismi ile ‘Barbie doll vagina’, ilk olarak ABD California’da başlayan, daha sonra tüm dünyaya yayılan bir estetik trenddir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı klinik ortamında veya özel hastanelerde lokal, sedasyon (hafif uyku) veya genel anestezi altında yapılabilir. Kısmi çıkartma (Parsiyel rezeksiyon),Kama çıkarma (Wedge rezeksiyon),Deepitelizasyon gibi farklı teknikleri vardır. Hastanın talepleri ve dokusunun durumuna göre en uygun teknik seçilerek ameliyat planlanmalıdır.

Labioplasti Ameliyatındaki En Önemli Ayrıntı

Labioplasti operasyonundaki en önemli ayrıntı, eş zamanlı olarak klitoris üzeri katlantıların da alınması, yani ‘klitoral hudoplasti’ ameliyatıdır. Klitoral hudoplasti, bölgenin öneminden dolayı çok daha fazla tecrübe ve anatomik bilgi gerektirir. Klitoral hudoplasti yapılmaksızın, labioplasti ile yalnızca iç dudakların kısaltılması üst kısımda ‘çocuk penisi’ (mikropenis) benzeri görünüme yol açar. Bu da operasyon sonrası memnuniyetsizlik ve psikolojik şikayetleri beraberinde getirir. Bu durumda revizyon (düzeltme) ameliyatı yapılabilir.

Labioplasti Sonrası Hastaları Neler Bekler?

Genital alan vücudun en hızlı iyileşen bölgesi olarak kabul edilir. Genel olarak 3 gün sonra iş ve okul hayatına dönülebilir, 20 gün sonra dikişler kendiliğinden erir, 1 ay sonra ilişkiye girilebilir. Ameliyat sonrası dönemde korkulan düzeyde ağrı, acı asla olmaz. Kullanılan basit ağrı kesiciler, antibiyotikler ve herkesin kendi başına yapabileceği pansumanlar sayesinde yara yeri hızla iyileşmektedir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz