Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle vajinal daraltma, ameliyatla daraltma operasyonlarına göre cerrahi risklerinin olmamasından dolayı avantajlıdır.

Lazerle Vajina Daraltma Nedir

Cerrahi bir işlem olmadığından riskleri son derece az olan, hasta açısından oldukça kolay tolere edilen, anestezi gerektirmeyen, ağrısız, acısız ve ileri teknolojili ameliyatıdır lazerle vajina daraltma uygulamaları… Bu sebeplerle özellikle son yıllarda popülerlik kazanmış, ilgi görmüştür; özellikle kadın ve erkek eşte cinsel uyarılmayı, cinsel hazzı artırmak, orgazmı kolaylaştırmak ve idrar kaçırma sorununu tedavi etmek amaçlarıyla uygulanmaktadır.

Lazerle vajinal daraltma, vajinoplasti (vajinanın ameliyatla daraltılması) operasyonlarına göre cerrahi risklerinin olmamasından dolayı avantajlıdır. İdrar torbasında sarkma yoksa, idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlarda da oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Ayrıca vajinoplasti sırasında vajinanın 5-6 cm’lik arka duvar kısmı daraltılırken, lazerle yapılan gençleştirmede vajinanın tümü sıkılaştırılmaktadır.

Diğer taraftan, özellikle normal doğum yapmış ve buna bağlı olarak vajinasında ileri düzeyde genişlemesi olanlarda, idrar torbası veya barsak sarkması olanlarda, doğum sırasında yapılan epizyo kesilerinin de estetik olarak düzeltilmesi gereken kadınlarda vajinoplasti; yani vajinanın ameliyatla daraltılması daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

Lazerle vajina daraltma sorular ve cevapları aşağıda cevaplanmıştır.

Vajina en sık olarak yapılan doğumlar sonrasında genişlemektedir. Ayrıca vajina genişlemesini sağlayan diğer faktörler arasında:

 • İlerleyen yaş,
 • Menopoz,
 • Sık cinsel ilişkiler,
 • Kürtaj, düşük yapma, sık jinekolojik muayeneler,
 • Sigara kullanımı,
 • Ailesel yatkınlık bulunmaktadır.

Gebelik de kendi başına vajinal genişlemeyi arttırabilir. Diğer bir deyişle gebelik sezaryen doğumla sonlansa bile bir miktar vajinal genişleme oluşmaktadır.

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene masasında yatış pozisyonunda yapılır lazerle vajina daraltma uygulaması, ortalama olarak 20 dakika kadar sürerken İstanbul kliniğimizde robotik kol sayesinde bu süre yalnızca 3 dakikadır.

Lokal veya genel anestezi gereksinimi yoktur, işlem tamamen ağrısızdır; vajinada hafif bir batma ve ısı artışı dışında başka bir his oluşmaz, cerrahi bir kesi yapılmadığından kanama, enfeksiyon gibi riskler de olmaz… Operasyon sırasında vajina içine yerleştirilen lazer probu ile vajinanın tüm duvarları taranır; lazer ışığı ile vajinanın tümü hem enine hem de boyuna taranarak, sıkılaşma etkisi vajinanın geneline yayılır

Lazerle vajina daraltma ağrılı mıdır?

Kesinlikle hayır, hastalar tarafından son derece rahat bir şekilde tolere edilebilir.

İyileşmesi ne kadar sürer?

Operasyondan hemen ya da bir gün sonra işinizin başına dönmeniz mümkündür, istirahat gereksinimi yoktur hatta aynı gün içinde banyo da yapabilirsiniz

Lazerle daraltma işlemi sonrası beni neler bekliyor?

Operasyondan sonra birkaç gün hafif pembemsi, daha sonra 7-10 gün süreyle açık renkli akıntınız, ayrıca vajina içinde hafif şekilde yanma da görülebilir, hekiminizin vereceği ilaçları düzgün şekilde kullanmanız, şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır

Lazerle vajina daraltma sonrası cinsel ilişki ne zaman yapılabilir?

Genelde operasyondan 7 gün sonra ilişkiye girmenizde bir sakınca söz konusu değildir.

Aynı seansta kızlık zarı dikimi de yapılabilir mi?

Lazerle vajinal sıkılaştırma ile aynı seansta kızlık zarı dikimi ameliyatı da uygulanabilir.

Farklı genital estetik ameliyatlar da aynı seansta yapılabilir mi?

Lazerle vajina yenileme (vajinal rejuvenasyon) ile aynı seansta dış dudaklarda renk açma (genital beyazlatma), dış dudaklarda sıkılaştırma, iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi (labioplasti) gibi ameliyatların yapılması da mümkündür.

Lazerle vajina daraltma ne kadar sıklıkla tekrarlanmalıdır?

– Genel olarak 1-3 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz, bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilir ve uygulamanın etkinliği açısından 2-3 yılda bir tekrarlanması önerilir.

Vajina yenileme için ne tür bir lazer kullanılır?

Vajina yenileme için genelde fraksiyone karbondioksit (CO2) ve erbium yağ (er: yağ) lazerler kullanılır.

İdrar kaçırmada nasıl bir çözüm sağlar?

İdrar kanalı ve mesane boynu etrafında yer alan kolajenlerin güçsüzleşmesi sorumlu tutulmaktadır öksürük, gülme sırasında idrar kaçıran kadınlarda. Lazerle bu kolajen bağ dokusu güçlendirilerek, idrar kaçırma sorunu çözülebilmektedir.

Lazerle vajina daraltma etkileri ne zaman başlayacaktır?

İşlemin olumlu etkileri, işlemden yaklaşık 3 hafta sonra kadın ve erkek eşte hissedilebilir düzeydedir.

Lazerle vajina daraltma fiyatları

Lazerle vajina daraltma – vajinal gençleştirme uygulamasının fiyatı ve maliyetleri merkezden merkeze değişebilir, lazerle vajinal daraltma ücretleri ve ödeme koşulları hakkında bilgi almak için merkezle görüşmeniz faydalıdır; uygulama başarısında doktorun tecrübesi ve kullanılan lazerin türü önem arz etmektedir, lazerle vajina daraltma ameliyatları; son yıllarda popülerlik kazanan, cerrahi bir işlem olmadığı için riskleri son derece az olan ve seçilmiş hasta grubunda oldukça iyi sonuçlar veren operasyonlardır

Lazerle vajina daraltma nedir?

Dr. David Mattlock tarafından isim tescilli olarak ‘lazer vajinal rejuvenasyon’ olarak bilinmektedir lazerle vajina daraltma ameliyatları veya vajina içine lazer uygulamaları… Sıkılaştırma, gençleştirme olarak da geçer Lazerle vajinal yenileme.

Lazerle vajina daraltma nasıl bir işlemdir?

Vajinal rejuvenasyon işleminde lokal veya genel anestezi gereksinimi yoktur, son derece ağrısızdır, operasyon sırasında cerrahi bir kesi veya dikiş gerektirmez; bu yüzden kanama, enfeksiyon gibi komplikasyon riskleri de yoktur, işlemden çekinen hastalar için de iyi bir seçenektir.

Vajina neden genişler?

Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organdır vajina ve kas-bağ dokusundan oluşmuştur, ortalama uzunluğu 8 -10 cm arasındadır, yıllar içinde kas – bağ dokusunun direncinin azalması, duyarsızlaşmanın gerçekleşmesi hem kadın hem de erkek partnerde cinsel hazzı olumsuz etkiler.

Cinsel ilişkide mekanik olarak hazzı hissedememe; zamanla cinsel ilişkiden soğumaya, cinsel isteksizlik sorununa ve anorgazmi (orgazm olamama) problemine, hatta cinsel sorun zamanla büyüyerek bir evlilik sorununa bile dönüşebilir.

Geniş ve yumuşak vajina

Kürtaj, doğum gibi jinekolojik süreçler yaşamamış genç bayanların bazılarında doğuştan gelen yapısal bir problem olan ‘geniş ve yumuşak vajina’ görülebilir (wide and smooth vagina)… Bu sorun nadir olarak izlenmesine rağmen, ilişkilerin başladığı ilk yıllardan itibaren ilişkiden zevk alamama, partneri hissedememe, orgazm olamama gibi problemlere yol açabilir bu hastalar için de çok iyi bir alternatiftir Lazerle vajina daraltma işlemi.

Vajina içine ne tür lazer uygulanır?

Sıkılaşma amacıyla en sık olarak Karbondioksit lazerler (CO2 lazer) kullanılmaktadır vajina genişlemesinde, bu amaç doğrultusunda Erbium yağ (Er: yağ) lazerler de kullanılabilmektedir.

Karbondioksit lazerler jinekolojide hangi alanlarda kullanılır?

Karbondioksit lazerler vajina daraltma ve yenileme haricinde:

 • Genital bölge beyazlatma, ağartma (Genital bölge renk açma),
 • Dış genital bölgeye dolgunluk kazandırma (Genital sıkılaştırma),
 • Genital siğil tedavisi,
 • Rahim ağzında yara tedavisi,
 • Vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide ağrı tedavisi,
 • Lichen sclerosus tedavisi,
 • Vulvar vestibulit sendrom tedavisi,
 • Menopoza bağlı vulvo vaginal atrofi (deri incelmesi) tedavileri,
 • İdrar kaçırma tedavisi amaçlarıyla da kullanılmaktadır.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler; yüz gençleştirme, çil tedavisi, leke tedavisi, et benlerinin alınması ve ameliyat izlerinin azaltılması amaçlarıyla da kullanılabilmektedir kadınlarda.

Lazer uygulaması vajinada nasıl bir etki oluşturur?

Lazer işlemindeki amaç, vajinanın azalan ve güçsüzleşen bağ dokusunun yenilenmesidir; lazer ışığı sayesinde vajinadaki bağ dokusu uyarılarak büyümekte, yeni kolajen lifleri oluşmakta, o bölgede kan dolaşımı artmakta, böylece dokuda yeniden bir canlanma meydana gelmektedir

Lazerle vajina daraltma kimler için uygundur?

Vajinasındaki genişleme nedeniyle cinsel hazzı yeterince hissedemeyen kadınlar için lazerle vajina daraltma uygun bir seçenektir. Fakat doğum sonrası idrar torbası, bağırsak veya rahim sarkması gibi anatomik defektleri olan hastalar için vajinoplasti operasyonları (vajinanın ameliyatla daraltılması) çok daha uygundur.

Öte yandan idrar torbasında sarkma problemi olmayan, fakat öksürük, hapşırma veya gülme sırasında idrar kaçıran kadınlar için de lazer uygun bir çözüm, lazer iyi bir seçenektir vajina daraltma operasyonlarından çekinen, korkan hastalar için de.

Lazer ile vajinal daraltma kimlere yapılabilir?

 • Cinsel ilişkide mekanik etkinin azalmasına bağlı olarak haz hissedemeyen, orgazm sorunu yaşayan kadınlarda,
 • Menopoz döneminde bağ dokusu elastikiyeti azalan ve buna bağlı idrar kaçırma, vajinal kuruluk, genital bölgede acı sorunu yaşayanlarda,
 • Sık vajinal enfeksiyon (vajinit) geçirenlerde,
 • İlişki sırasında ağrı, acı sorunu yaşayanlarda (Disparoni),
 • Vajinal kuruluk ve yanma sorunu yaşayanlarda vajinal lazer uygulaması yapılabilir.

Bunun yanında rahim ağzında yara olanlarda da lazerle yara yakma işlemi uygulanabilir, son yıllarda artan bir ivme ile popülerlik kazanmaktadır lazerle vajina daraltma uygulamaları ve uygun hasta grubunda oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

  Doktora Sor

   İletişim ve Randevu Formu

   Şikayetiniz