Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat, hastanın bilinci açık, hafif bir müzik eşliğinde, konuşarak ve son derece ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İki şekilde; genel anestezi (uyutularak) veya lokal anestezi (bölgesel uyuşturularak) yapılabilmektedir labioplasti ameliyatları.

Labioplasti ameliyatlarının nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır bu bölümde… Yapılan labioplasti ve diğer genital bölge estetik ameliyatlarında, hastalarımızdan özel bir istek gelmedikçe ‘lokal anestezi’ yani o alanın uyuşturulması ile operasyon yapılmaktadır.

Bazen de hafif bir sedasyon (hafif uyku) anestezisi verilerek ve daha sonra lokal anestezi enjekte edilerek, tamamen ağrısız bir ameliyat yapılabilir; iç dudak kısımları uyuşturulduktan sonra operasyon gerçekleştirilir.

Labioplasti nasıl yapılır?

Fazla, düzensiz, sarkık, kırışık ve geniş görünümde olan dudak kısımları ile kıvrıntılar çıkarılmakta ve sonrasında da estetik dikişler konulmaktadır labioplasti ameliyatlarında. Bunun yanında kahverengi veya siyah birtakım renk değişimleri varsa da işlem sırasında alınır.

Ameliyat, hastanın bilinci açık, hafif bir müzik eşliğinde, konuşarak ve son derece ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir; genel anlamda 40-45 dakika süren bir işlemden sonra kişiler kalıcı bir şekilde bu sorunlarından kurtulur.

Operasyonun ardından hastalarımız birkaç saat gözlem odamızda dinlendirildikten sonra evlerine gönderilir.

Labioplasti operasyonu ile birlikte klitoris üstü düzeltilmesi

Eş zamanlı olarak klitoris üzeri cilt katlantılarının da alınması ve klitoris tümsekciğinin düzeltilmesini de öneririz labioplasti işlemi ile… Klitoris tümsekçiği üzerindeki kırışıklık ve fazla dokunun alınması ‘Klitoral hudoplasti’ (Clitoral hoodoplasty) olarak adlandırılmaktadır verilmektedir. Çünkü aksi takdirde iç dudak kısımlarındaki fazlalıklar alındıktan sonra klitoris üzeri tümsekçik adeta bir ‘mikropenis’ şeklinde görünecek ve rahatsız edecektir.

Biz, labioplasti ameliyatlarının çoğunda eş zamanlı olarak klitoral hudoplasti de uyguluyoruz çünkü burası iç dudak estetik ameliyatının en çok tecrübe gerektiren noktasıdır.

Labioplasti cinsel ilişkideki hazzı olumsuz etkiler mi?

Hayır… Labioplasti ile birlikte yapılan klitoris üzeri fazla dokuların çıkarılmasının cinsel haz üzerine olumsuz hiçbir zararı söz konusu değildir. Hatta orgazmı kolaylaştırmak açısından olumlu faydaları vardır; labioplasti + klitoral hudoplasti ameliyatlarının ikisi bir arada uygulandığında, toplam süre 1 saat 15 dakika kadardır. Birçok hasta için her iki operasyon beklenilenden çok daha rahattır. Doğru yöntemle uygulanıldığında, sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılmalı?

Labioplasti operasyonunun nasıl yapılacağı, ameliyatın hangi genişlikte olacağı konusunda hekim tecrübesi önemlidir çünkü sadece dudakların kısaltılıp küçültülerek bırakılması bazı hastalar açısından son derece kötü sonuçlara ve psikolojik problemlere yol açabilir. Bu nedenle baştan hekimle iyice konuştuktan sonra karar verilmeli ve o beklenti ile operasyona girilemelidir.

Labioplasti operasyonu için merkez seçimi

Merkez seçimi labioplasti ameliyatı için çok önemlidir. İnternet ve sosyal medyadaki forumlar, sorunu yaşayan pek çok kadın için doğru merkez seçiminde önemli birer kaynaktır.

Labioplasti ameliyatı öncesi

Kadınlarda labioplasti operasyonu öncesi kaygı, stres ve utanma duyguları karışık olarak görülmekte, labioplasti ameliyatı yaptıran veya yaptırmayı düşünen pek çok kadın, bu sorunundan kimseye söz etmemektedir. Utanma, cinselliğin halen bir tabu olarak görülmesi bundaki en büyük faktördür.

Son yıllarda bu operasyonların sıklıkla yapılmasıyla birlikte kişiler daha rahat merkezlere ulaşabilmektedir. Bu bir sağlık sorunudur ve utanılmamalıdır.

Labioplasti operasyonu için merkez araştırırken…

Labioplasti operasyonu için doğru merkez seçiminde en ideal yöntem olarak ‘internet’ görülmektedir. Web siteleri, sosyal medya ve forumların, kişilerin karar vermelerinde etkisi olabilir; labioplasti ameliyatı öncesi iyi bir araştırma son derece önemlidir.

Merkez seçiminde en önemli unsur, ameliyatı yapan cerrahın bilgi ve tecrübesidir labioplasti ve vajinal estetik operasyonları için

Bu konuda gittiğiniz uzman hekime:

 • Genital bölge estetiği ile ilgili önceden hangi eğitimleri aldığını,
 • Bu şekilde kaç ameliyat yaptığını,
 • Bu tür ameliyatları hangi sıklıkta yaptığını sorunuz.

Örnekler isteyebilirsiniz daha önce yaptığı genital estetik ameliyatlarının öncesi ve sonrası resimlerinden hekiminizden hatta bu istemi mail yolu ile de yapabilirsiniz, bu kararınız hayatınızda ilk ve son defa olacağınız bu özel operasyon konusunda kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar.

Öte yandan labioplasti ameliyatı olacağınız cerraha karşı hissettiğiniz güven, karşılıklı iletişiminiz ve hekimin sizde bıraktığı izlenim de çok önemlidir; fakat bunu doğru iletişim kurabileceğiniz bir cerraha ameliyattan beklentilerinizi net olarak ortaya koymalısınız. Bununla birlikte ameliyat yapılacak kliniğin teknik donanımı (ekipmanı),sterilitesi ve hijyeni de son derece önem arz etmektedir.

Kliniğin etik ve tıp ahlakına uygun çalışması, her türlü hasta bilgilerine ve mesleki gizlilik ilkesine önem vermesini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Merkez seçiminde hangi doktorun seçileceği son derece önemlidir labioplasti ameliyatı için. Ülkemizde ve tüm dünyada labioplasti ve diğer genital bölge operasyonları, sıklıkla jinekologlar ve plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır; jinekologların genital bölge anatomisine hakim olmaları ise avantajdır.

  Doktora Sor

   İletişim ve Randevu Formu

   Şikayetiniz