İç Dudak Sarkması

İç dudak sarkması durumunda yapılan labioplasti ameliyatları ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla yayılmaktadır.

İç Dudak Sarkması Nedir?

Özellikle ergenlikten sonra, iç dudaklar sarkabilir; aileden gelen genetik yapı, kolajen bağ dokusunun zayıflığı ve çevresel faktörler, önemli etkenlerdir iç dudak sarkması için. Ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla iç dudak sarkması durumunda labioplasti ameliyatları yayılmaktadır

Tecrübe ve gözlemlerimize göre genital bölge estetiği operasyonları içerisinde en fazla rağbet görenidir labioplasti… Özellikle evlilik düşünen kadınlar tarafından daha sık istenmektedir. Bunun altında yatan neden de kişinin cinsel yönden kendisini daha rahat ve özgüvenli hissetmesidir. Labioplasti ameliyatı sonrası, pek çok genç kız ve kadında; ciddi ölçüde bir özgüven artışına tanıklık etmekteyiz.

Dil Sarkması

Bu şikayeti olanların bir kısmı, iç dudakların dışarıya sarkmasını ‘dil sarkması’, ‘vajinal dillerin dışarı çıkması’ veya ‘dillerin dışarıya sarkması, uzaması’ olarak tanımlar; genital bölgede dil sarkması ifadesi doğru değildir. Doğrusu, iç dudak sarkması veya iç dudak hipertrofisidir, tıbbi terimde ‘labial hipertrofi’ olarak adlandırılır.

İç dudaklar neden sarkar?

Başvuran pek çok hastamızın ortak sorusu ‘neden bu tür problemin kendilerinde olduğu’ şeklindedir ve bu sorunun cevabını net olarak söylemek zordur.

Doğuştan gelen genetik kodlamalar yani ailesel sebeple iç dudak sarkmasının nedenleri arasındadır buna rağmen bir kardeşte olan böyle bir durum diğerinde görülmeyebilir; bunun kaynağı tamamı ile soyaçekimle ilişkili bir durum olup çocukların genetik özelliklerinin birbirinden farklı olmasıdır.

Ergenlik döneminde çocuklarda bir takım seks hormonları salgılanmaya başlamakta ve bu hormonların hedefi olan genital organlarda birtakım değişimler yaşanmaktadır diğer taraftan; bu tür değişimler, bazı kişilerde daha farklı şekilde görülebilmektedir…

Unutulmamalıdır ki; herkesin kaşı, gözü, kulağı aynı değildir; hatta öyle ki bir kişinin her iki eş organı da asla birbirinin tıpatıp simetriği olmaz. Bu yüzden kişiler arası yapısal varyasyonların olması da son derece normaldir, iç dudak sarkması ile ilgili olarak çoğu zaman bilinen hiçbir neden yoktur…

İç dudak sarkmasına yol açan çevresel faktörler nelerdir?

Kronik irritasyon, yani genital organların sürekli olarak tahrişe uğraması da cinsel organlarda “hipertrofi” yani büyümeye yol açabilir; özellikle sık mantar enfeksiyonlarına ve vajinal akıntılara bağlı gelişen kaşıntılar dudak kısmında büyümeye neden olabilmektedir

Aşırı ve sık olarak yapılan mastürbasyonlar da klitoris ve küçük dudaklarda uyarıcı bir etkiyle, büyümeye yol açabilir.

İç dudakları çekiştirmek de dudaklarda uzamaya yol açmaktadır; Afrika’daki Hottentot kabilesi, bunun en güzel örneğidir. Bu kabilede yaşayan kadınlar, gelenekleri gereği, daha çekici ve seksi görünmek amacıyla, küçüklüklerinden itibaren iç dudaklarını çekerek uzattıklarından dizlerine kadar ulaşan iç dudaklara sahiptir.

İlerleyen yaş ile yerçekimi etkisi ve bağ doku desteğinin azalmasıyla da iç dudak kısımlarında sarkıklıklar artmaktadır…

Bazı kadınlarda, hormonal düzensizliklere bağlı bu bölgede esmerleşmeler de sıkça ortaya çıkmakta genital dudaklardaki renk kararmaları özellikle polikistik over sendromunda sık olarak görülmektedir.

– Cinsel ilişkiler, vajinal doğum ve bazı cilt hastalıkları da iç dudaklarda sarkma ve kırışıklıklara yol açmaktadır. Fakat hiçbir neden olmadan bakire genç kızlarda da labial hipertrofi izlenmektedir.

İç dudak sarkması nasıl sınıflandırılır?

İç dudak sarkması, diğer adıyla labial hipertrofi için birkaç sınıflama sistemi tavsiye edilmiştir; 1993’te Franco tarafından önerilen sınıflamada labial genişliğe göre, labium tabanından uç kısmına kadarki uzunluk 2 cm altı (Tip 1),2-4 cm arası (Tip 2),4-6 cm arası (Tip 3),6 cm üstü (Tip 4) olarak ifade edilmiştir.

Labial hipertrofi kriteri olarak; 3 cm, 4 cm veya 5 cm ve üzerini kabul edenler de vardır; aslında labioplasti endikasyonu verirken; bu metrik ölçümlerden çok, hastanın fiziksel şikayetleri ve emosyonel durumu ön planda olmalıdır.

İç dudak sarkması nedeni ile labioplasti

Labioplasti operasyonlarının kişiye özel ve doğru bir cerrahi yöntemle yapıldığında psikolojik, sosyolojik, işlevsel ve hijyenik açılardan pek çok faydası vardır.

Estetik olarak kişinin hoşnutsuz olduğu durum ortadan kaldırılarak; kişinin cinsel yaşamında özgüvenin, cinsellik esnasında aldığı hazzı artırmanın yanı sıra kişinin cinsel isteğinin de çoğu kez artması sağlanmaktadır. Aynı zamanda da labial hipertrofi kişide sık vajinal enfeksiyon gibi fonksiyonel sorunlar yaratıyorsa, bu durumların da önlenmektedir.

Deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında, labioplasti operasyonları ortalama 45 dk-90 dakika arasında süren, hastane yatışı gerektirmeyen, uygun koşullarda klinikte lokal anestezi altında dahi yapılabilecek ameliyatlardır.

Operasyon sonrası iyileşme döneminde, pansumanlar düzgün şekilde yapıldığı ve hijyen kurallarına uyulduğunda sıkıntı yoktur. Kişinin iş veya okul hayatına kısa sürede dönebilmesi de avantajlarındandır; Spor, hamam, sauna, deniz ve cinsel ilişki için ise 4 hafta kadar beklenmelidir.

Labioplasti sonrası iç dudaklar yeniden sarkar mı?

Hayır… Sorunun tekrarlama durumu yoktur; operasyon sonrası iç dudak sarkması tekrar etmez ve ömür boyu kalıcı başarı elde edilir.

İç dudak sarkmasında Barbie vajina estetiği

‘Barbie doll vajina’ olarak Amerika’da popüler olan bu ameliyat son yıllarda ülkemizde de duyulmuştur. İç dudakların maksimum boyutta küçültülmesi ile ayakta ya da otururken dışardan bakıldığında hiç sarkıklık görülmemesi ile karakterizedir. ‘Designer vagina’ modeli olarak da ifade edilen bu yaklaşım yoğun talep edilen bir ameliyat haline gelmiştir. Ülkemizde ise bu ameliyat Dr. Süleyman Eserdağ tarafından tanıtılmıştır.

İç dudak sarkması ameliyatı pahalı mıdır?

İç dudak sarkması ameliyatlarındaki fiyatlar; ameliyatın genişliğine, bu alanda çalışan hekimin tecrübesine, anestezi yöntemine, operasyonun klinik veya hastane ortamında yapılmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz