Vajina Daraltma

Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meydana gelebilmektedir. Vajinal genişleme sonucunda hem çiftin cinsel hayatı etkilenebilmekte hem de kişide vajinal enfeksiyon görülme sıklığı artabilmekte, vajinadan gaz çıkması gibi şikayetler görülebilmektedir. Bu nedenle pek çok kadın vajina daraltma amacıyla hekimlerin kapısını çalmaktadır.

Vajina Daraltma Nedir?

Tıp literatüründe “vajinoplasti” olarak geçmektedir vajina daraltma ameliyatları; vajinoplasti yani “cerrahi yolla vajina daraltma” operasyonları, kozmetik jinekoloji alanında labioplasti işlemleri kadar tercih edilen önemli ameliyatlar arasındadır; vajina daraltıcı ameliyatlar, rekonstruktif (yeniden onarım) operasyonlardır ve jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır.

Tıbbi literatürde cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina (vagina),vajinaya yapılan estetik operasyona da vajinoplasti (vaginoplasty) adı verilmektedir. Halk arasında ise vajina “hazne” olarak geçmektedir. Vajinanın ortalama uzunluğu 8-9 cm kadardır.

Vajinal doğum esnasında genişleme özelliğini maksimum kullanan vajina, doğum sonrasında tam olarak eski haline dönemez. Özellikle zor müdahaleli doğumlarda ve iri bebek doğurma öyküsünde vajinanın kas ve bağ dokusu ciddi hasar görür ve vajinada kalıcı şekilde genişleme meydana gelir. Genişlemeye bağlı olarak da kişi kendisinde veya eşi ile cinsel birlikteliğinde sorunlar yaşamaya başlar. Bu durum da kişiyi vajinasını eski haline getirebilme yolunda bir arayışa sokar.

Vajinoplasti operasyonları pek çok jinekolog tarafından yapılmakta ve jinekolojik ameliyatlar arasında “colporaphy posterior” (arka onarım) ameliyatı olarak bilinmektedir. Amaç vajinanın daraltılarak eski sıkılığının yeniden kazandırılmasıdır.

Vajinoplasti ve vajina daraltma ameliyatlarında vajina içine yapılan kesilerle üçgen şeklinde doku çıkarılmakta, daha sonra atılan enine dikişlerle daralma sağlanmaktadır. Vajinanın arka duvarı, girişten itibaren boylu boyunca daraltılmaktadır. Kimi vakalarda, eğer kaslarda da zedelenme ve ayrılma meydana gelmişse, aynı zamanda vajinal kanal altındaki pelvik kaslar da birbirine yaklaştırılarak sıkılık arttırılmaktadır.

Vajina neden genişler?

Bağ doku ve kas dokusundan oluşan bir yapıdır vajina, bağ dokunun ana komponenti de kolajendir; ilerleyen yaş, geçirilen vajinal doğumlar, gebelik, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenlerle bu bağ ve kas dokusu etkilenerek vajinada genişleme oluşturabilir.

Vajinal yolla doğum yapmış olmaktır en sık genişleme sebebidir; özellikle zor geçen doğumlar, vajinanın kas ve bağ dokusunda yırtıklara yol açarak vajinada kalıcı şekilde genişlemeye sebep olabilmektedir, diğer yandan vajinal doğum planlanan ve doğum eylemi başlayan ancak bebeğin pelvik çatıya inememesi sonucunda sezaryene geçilen doğumlardan sonra da kişinin vajinasında genişleme olabilir.

Vajinada genişlemenin en sık sebebi geçirilmiş doğumlar desek de kimi zaman hiç doğum yapmamış, hatta gebe bile kalmamış kadınlarda bile vajinal genişlemeye bağlı şikayetlerin görülmesi söz konusudur; bu kadınların bağ doku yapıları genetik olarak zayıftır ve sonuçta vajina bağ dokusu elastikiyetleri de fazladır, bu durum, cinsel ilişki sırasında ıslanmanın da etkisiyle vajinada bollaşma, gevşeme hissine yol açabilmektedir.

Vajina genişleyince nasıl bir problem oluşur?

Vajinanın zaman içinde genişlemesi, ilişki sırasında penisi tam olarak kavrayamamasına ve bunun sonucunda cinsel tatminin tam olarak sağlanamamasına neden olmaktadır. Özellikle pek çok çift vajinal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığından şikâyet etmektedir.

Vajinadan gaz kaçırma, ilişki sırasında ses gelmesi

Vajinal doğum veya doğumlar, vajina içinde genişlemelere yol açmakta ve bu durum erkek ve kadın partnerde cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz etkilemektedir; ayrıca vajinal genişlemeye bağlı olarak cinsel penetrasyon (birleşme) anında ortaya çıkan “hoşnutsuzluk yaratan sesler” çiftlerde konsantrasyon kaybına sebep olmakta, ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi, gaz kaçırmaya bağlıdır ve cinsel ilişki sırasındaki hazzı azaltmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında vajinanın penisi tam olarak kavrayamaması ve çıkan bu hoşnutsuz sesler, cinsel hazzı ve zaman içinde cinsel isteği olumsuz etkilenmesine yol açmakta ve cinsel ilişki sıklığı gittikçe azalan çift de zamanla aseksüel bir evliliğe veya birlikteliğe doğru gitmektedir.

Vajinadan gaz kaçırmaya bağlı ses gelmesi; ilişki haricinde egzersiz, ağır kaldırma ve koşma sırasında da yaşanabilmekte, bu yüzden de sosyal hayatı olumsuz etkileyebilmektedir; bu sebeple vajinal gençleştirici, sıkılaştırıcı lazer veya cerrahi vajina daraltma ameliyatları arzu edilmektedir.

Vajinoplasti ile vajina ne kadar daraltılır?

Vajina ne kadar geniş ise o kadar fazla daraltılabilir; bu sebeple örneğin; hiç doğum yapmamış bir kadın ile 5 doğum yapmış bir kadındaki vajina daraltılması farklıdır, vajina daraltıcı ameliyatlarla vajina hem içten hem dıştan daraltılmaktadır.

Genişlemesi fazla olan bazı hastalarda, 7-8 cm’e kadar içeriden daraltma yapılabilir; bu şekilde vajinanın uzunluğu (derinliği) azalmaz, kanal komple daraltılır, kliniğimizde tercih edilen ise vajinal kanalın komple daraltılmasıdır.

Kadınlarda cinsel hazzın en yoğun olduğu alan, vajinanın giriş kısmıdır; bu bölümde klitoris ve G noktası gibi cinsel uyarıcı organlar bulunur, penisin içeriye girerken bu yapılar ile mekanik olarak teması hazzı ve orgazm olmayı olumlu etkiler; bu yüzden vajina daraltma operasyonlarının işlevsel açıdan pek çok yararı söz konusudur.

Vajinal giriş pratik bir şekilde parmak sokularak ölçülür vajinoplasti operasyonuna başlamadan önce, 1 ve 2 parmağın girmesi normal, 3 parmağın girmesi orta düzey, 4 parmak ve üstünün girmesi ise ileri düzeyde vajinal genişlemeyi belirler.

Amaç vajinal genişliğin 1-2 parmak düzeyi arasına getirilmesidir tüm ameliyatlardaki amaç; örneğin; 4 parmak genişliğindeki girişin vajinal daraltma ile 2 parmağa düşmesi, %75’lik bir daralmayı gösterir ve bu kadarlık bir vajinal daralma da çiftler açısından oldukça memnuniyet verir.

Vajina Daraltma Ameliyatında Merkez Seçimi

Merkez seçimi, son derece önemlidir vajina daraltma ameliyatı için; yeterli tecrübesi olmayan ellerde yapılan cerrahi işlemlerden istenilen sonuç alınamayabilir; yeterince daraltılmayan vajinada, ilişki problemleri devam ederken, aşırı daraltılmış vajinadaysa ilişki imkânsızlaşabilir; bu sebeple ameliyat öncesi planlama iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatları için de cerrahın bilgi ve tecrübesi en önemli unsurdur tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi.

İnternet, sosyal medya ve forum ortamları vajina daraltma ameliyatı olmak isteyen hastaların en sık başvurdukları kılavuzdur; başvuracağınız uzmanın hangi eğitimler aldığını, bu şekilde kaç hastasını ameliyat ettiğini, kaç yıldır bu operasyonları yaptığını ve bu tür ameliyatları hangi sıklıkta gerçekleştirdiğini sormanız da sizin için faydalıdır bu kapsamda daha önce yaptığı, izni alınmış, ameliyatların öncesi ve sonrası resimlerinden örnekler görmek isteyebilirsiniz.

Bu kriterler genelde yeterli gelecektir doğru karar vermeniz için, bununla birlikte hekim ile kurduğunuz iletişiminizin iyi olması da ameliyattan beklentilerinizi net olarak ifade etmek açısından önem arz etmektedir bunun yanında ameliyat yapılacak kliniğin teknik donanımı (ekipmanı),sterilite ve hijyenine de son derece dikkat etmelisiniz.

Cerrahi işlem sırasında kişilerde ortaya çıkabilecek zararlara “komplikasyon” denilmektedir; her türlü cerrahi işlemin belli bir komplikasyon riski olduğu bir gerçektir, fakat doğru merkez seçimi, bu tür problemlerin görülme sıklığını en aza indirirken diğer taraftan da kliniğin etik ve tıp ahlakına (deontoloji) uygun bir şekilde çalışması da önemlidir, her türlü hasta bilgilerinde gizlilik ilkesine uymak son derece önem arz etmektedir.

Vajinoplasti ameliyatını kim yapmalı?

Hastalarımız tarafından vajina daraltma operasyonlarını jinekologlar mı yoksa plastik cerrahlar mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Jinekolojik ameliyatlar arasında “colporaphy posterior” (vajinanın arka duvar onarımı)  olarak bilinmektedir vajina daraltma operasyonları, bu ameliyatların vajinal estetik operasyonlarından öte işlevsel yönden kişilere pek çok faydaları vardır.

Vajina estetiği tabirinden çok, vajinal rekonstrüksiyon (yeniden onarım) tanımı daha doğrudur; vajina daraltıcı ameliyatları, bu bölgenin anatomisine hâkim ve deneyim sahibi jinekolog hekimler tarafından yapılmalıdır; aksi takdirde kişilerin hayatlarında çok büyük sorunların yaşanma olasılığı söz konusudur, ayrıca ameliyatı yapan jinekolog hekimin estetik cerrahi prensipler konusunda bilgili olması da önemlidir.

Vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Anestezi altında ve ameliyathane prosedürleri ile uygulanan bir işlemdir vajinoplasti; operasyon sonrası dönemde hafif ağrı ve kanama beklenen durumlardandır, tavsiye edilen şekilde pansuman yapılması ve ilaçların düzenli kullanılması ile iyileşme de hızlanacaktır.

Operasyon sonrası ilk 1 ay ağır egzersiz yapılması ve havuz, deniz kullanımı tavsiye edilmez düzenli beslenme, sigara içilmemesi, bol su alımı ve istirahat ile yara iyileşmesi daha iyi olacaktır, işlem sonrası ilk cinsel birliktelik ise genellikle 6 hafta sonrasında önerilir.

Vajina Gençleştirme (Yenileme, Vajinal Rejüvenasyon)

Vajina gençleştirme, geniş bir anlamda kullanılabilen bir terimdir. Vajinanın gençleştirme ihtiyacı sadece genişlemesi nedeniyle değil; yaşlanma ve özellikle menopoz döneminde meydana gelen hormonal düzeydeki düşme nedeniyle vajinanın elastik ve rugalı yapısını kaybetmesi nedeniyle de ortaya çıkar.

Vajinanın eski yapısını kazandırabilmek için yapılan tüm uygulamalar ‘vajina gençleştirme’ veya ‘vajinal yenileme’ uygulamaları olarak da adlandırılabilir.

Vajina yenileme işlemleri iki şekilde yapılabilir: cerrahi olarak (vajinoplasti) veya lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR).

Cerrahi olarak vajina daraltma farklı şekilde yapılabilmekle birlikte pratikte en çok kullanılan klasik arka onarım operasyonudur. Sonuç olarak vajinada istenildiği kadar daralma sağlanır.

Lazerle vajinal yenilemede ise lazerin termal (ısı) etkisinden faydalanılır. Bu etki ile hem vajinada bir miktar daralma, hem kanlanma ve dolayısıyla duyarlılık artışı, hem de dokusal yenilenme sağlanmış olunur.

Lazerle Vajina Gençleştirme (Lazer Vajinial Rejüvenasyon- LVR)

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda gelişen lazer teknolojisi ile ‘Lazer Vajinal Rejuvenasyon (LVR)’ olarak da bilinen vajinal yenileme işlemi uygulanmakta, lazerin termal (ısı) etkisiyle vajinal doku yeniden canlandırılmakta, vajinanın kanlanması ve duyarlılığı artırılmakta ve vajinal daralma meydana getirlmektedir.

Klinik ortamda kısa sürede yapılması, ağrısız bir işlem olması, anestezi gerektirmemesi, gün içerisinde normal hayata dönüşün mümkün olması gibi önemli avantajları da bulunmaktadır lazerle vajinal gençleştirme işleminin. Uygun hasta seçiminde son derece başarılıdır.

Son yıllarda radyofrekans (RF) cihazları da kullanılmaktadır vajinal rejüvenasyon amacıyla… Bunun yanında radyofrekansın vajinal gençleştirme mekanizması da aynı lazerle olduğu gibi termal etki ile dokuda kolajen üretimini uyarmaktadır.

Tüm bu işlemlerle aynı anda enjeksiyon da uygulanabilir vajinal gençleştirme amacıyla; kişinin kendi kanının alınıp santrifüj edilerek ortaya çıkan plazmanın tekrar kendi dokularına enjekte edilmesi şeklinde yapılan işlemde, plazmada bulunan büyüme faktörleri dokuda iyileşme ve gençleşmeye neden olmaktadır.

Tek başına da uygulanabilen enjeksiyon lazer veya radyofrekans gibi tekniklerle aynı anda yapılması, her iki işlemin de etkisini artırmakta, sinerjik etki görülmesine yol açmakta cerrahi vajina daraltma ile eş zamanlı uygulanması dokudaki iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

    Doktora Sor

      İletişim ve Randevu Formu

      Şikayetiniz